Jak usprawnić kompletację zamówienia? 10 sposobów

28 marca 2024
Autor: Autor
Czas czytania: 5 minut

Kompletacja zamówienia.webp

Skuteczna kompletacja zamówień

Zagadnienie efektywnej komplementacji zamówień to wyzwanie, które zdecydowanie wykracza poza tradycyjne podejście do zarządzania magazynem i logistyki.

To kompleksowy proces wymagający ciągłej analizy, przemyślanej strategii oraz wykorzystania nowoczesnych technologii. Skuteczne zarządzanie tym aspektem biznesu e-commerce lub dystrybucji ma bezpośredni wpływ na satysfakcję klientów, a co za tym idzie – na sukces rynkowy firmy. Poniżej przedstawiamy dziesięć sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc w optymalizacji tego procesu, zwiększając jego efektywność oraz poprawiając doświadczenia klientów.

1. Automatyzacja procesów - serce nowoczesnego magazynu

Zautomatyzowane systemy WMS pozwalają na przyspieszenie i usprawnienie procesów takich jak przyjęcie towaru, jego przechowywanie, kompletowanie oraz wysyłka. Eliminują manualne zadania, minimalizując ryzyko błędów.

2. Optymalizacja układu magazynu

Dostosowanie układu magazynu do dynamiki zamówień i asortymentu, a także wdrożenie systemów, które zwiększają efektywność pracy przez minimalizację czasu potrzebnego na znalezienie produktów.

3. Zaawansowane narzędzia wspomagające kompletację zamówień

Wśród technologii, które mogą usprawnić kompletację zamówień, wyróżnić należy:

 • Pick by Voice: Technologia ta umożliwia pracownikom komunikowanie się z systemem WMS za pomocą komend głosowych, co przyspiesza i usprawnia proces kompletacji.
 • Urządzenia ubieralne: Firmy takie jak ProGlove, Zebra, czy Honeywell oferują zaawansowane urządzenia ubieralne, które pozwalają na szybsze i bardziej ergonomiczne wykonanie pracy.
 • Pick by Light: Oprócz już wspomnianego systemu Pick by Voice, równie efektywnym rozwiązaniem jest technologia Pick by Light, która wskazuje pracownikom odpowiednie miejsce pobrania produktu za pomocą sygnalizacji świetlnej. Obie metody znacznie przyspieszają proces wybierania produktów, redukując ryzyko błędów.
 • Automatyczne systemy transportowe: Roboty i pojazdy autonomiczne (AGV, AMR) mogą być używane do transportowania produktów wewnątrz magazynu, co minimalizuje czas potrzebny na przemieszczanie się pracowników.
 • Systemy RFID: Technologia RFID pozwala na automatyczne identyfikowanie i śledzenie produktów za pomocą fal radiowych. Umożliwia to szybką weryfikację i kompletację zamówień, a także lepsze zarządzanie stanami magazynowymi.
 • Zaawansowane skanery kodów kreskowych i urządzenia mobilne: Nowoczesne skanery i urządzenia mobilne zapewniają szybkie i dokładne skanowanie produktów, co jest kluczowe w procesie kompletacji. Urządzenia te mogą być także wyposażone w oprogramowanie wspierające zarządzanie magazynem.

4. Optymalizacja ścieżek kompletacji

Zaawansowane funkcje systemów WMS, umożliwiające optymalizację ścieżek kompletacji w magazynie, przyczyniają się do zredukowania czasu potrzebnego na realizację zamówienia.

5. Integracja systemów i jednolity ekosystem danych

Integracja systemów e-commerce z WMS oraz dostawcami umożliwia automatyczne aktualizacje stanów magazynowych, minimalizując ryzyko błędów i przyspieszając proces realizacji zamówień.

6. Wykorzystanie analizy predykcyjnej

Analiza predykcyjna pozwala na prognozowanie trendów zakupowych i dostosowanie procesów magazynowych do przewidywanego popytu. Dzięki temu możliwe jest optymalne zarządzanie zapasami i jeszcze większa efektywność kompletacji.

7. Monitorowanie i analiza danych

Wykorzystanie danych do monitorowania procesów pozwala na identyfikację obszarów wymagających optymalizacji oraz szybkie reagowanie na pojawiające się problemy. Narzędzia analityczne są tu nieocenionym wsparciem.

8. Elastyczność w dostawach

Różnorodność opcji dostawy i zdolność do szybkiego dostosowywania się do indywidualnych potrzeb klientów mogą znacząco wpływać na ich zadowolenie, nawet jeśli proces komplementacji zajmuje nieco więcej czasu.

9. Zarządzanie zwrotami

Efektywny proces zarządzania zwrotami jest równie ważny jak sam proces kompletacji. Systemy ułatwiające zarządzanie zwrotami zwiększają zaufanie i satysfakcję klientów, co przekłada się na ich lojalność.

10. Szkolenie personelu

Inwestycja w rozwój umiejętności pracowników to inwestycja w szybkość i jakość procesów magazynowych. Regularne szkolenia i warsztaty zwiększają ich efektywność oraz motywację do pracy.

Podsumowanie

Podjęcie działań w każdym z wymienionych dziesięciu obszarów może znacząco przyczynić się do usprawnienia procesu kompletacji zamówienia. Rozpoczynając od strategicznych decyzji dotyczących automatyzacji i optymalizacji procesów, przez wykorzystanie zaawansowanych narzędzi i technologii, aż po skupienie się na czynniki ludzkie i szkolenie personelu - wszystkie te elementy łącznie tworzą solidną podstawę dla efektywnej i zwinnej operacji magazynowej. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zwiększenie satysfakcji klienta, ale także znacząca poprawa efektywności operacyjnej i konkurencyjności na rynku.

Jeśli masz pytania dotyczące rozwiązań usprawniających kompletację, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut
 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem

 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.