Wartościowe dane w logistyce

26 lutego 2024
Autor: Aspekt
Czas czytania: 7 minut

Dane w logistyce.webp

W obliczu rosnących wymagań rynkowych i złożoności globalnych łańcuchów dostaw, precyzja i dostępność wartościowych danych w logistyce nabierają kluczowego znaczenia.

Wartościowe dane w logistyce: klucz do efektywności i innowacji

Dobre dane w logistyce są niezbędne do skutecznego zarządzania procesami, od planowania po realizację i monitorowanie przepływu towarów. Mimo ich znaczenia, wiele przedsiębiorstw nadal zmaga się z problemem braku dostępu do wartościowych i prawdziwych danych. Ten brak nie tylko hamuje postęp i innowacje, ale również prowadzi do nieefektywności, zwiększonych kosztów i opóźnień.

Znaczenie dobrych danych w logistyce

Dobre dane w logistyce to te, które są dokładne, aktualne, kompleksowe i łatwo dostępne. Obejmują one szeroki zakres informacji, od danych dotyczących zamówień, przez śledzenie przesyłek, po analizę czasu dostawy i wydajności dostawców. Wartościowe dane pozwalają na:

 • Optymalizację łańcucha dostaw
  Precyzyjne dane umożliwiają identyfikację słabych punktów w łańcuchu dostaw, co pozwala na ich usprawnienie i optymalizację.
 • Poprawę dokładności prognoz
  Dobre dane to podstawa dla skutecznych prognoz, które są kluczowe dla zarządzania zapasami i planowania popytu.
 • Zwiększenie satysfakcji klientów
  Szybkie i dokładne informacje o statusie zamówień przyczyniają się do lepszej obsługi klienta i zwiększenia ich zadowolenia.
 • Zmniejszenie kosztów
  Analiza danych pozwala na identyfikację nieefektywnych procesów i ich optymalizację, co prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych.

Problem braku wartościowych danych

Niestety, większość firm w branży logistycznej zmaga się z problemem braku dostępu do wartościowych danych. Problem ten wynika z wielu czynników, takich jak fragmentaryzacja systemów IT, brak standaryzacji danych, trudności w integracji danych z różnych źródeł oraz niedostateczne inwestycje w technologie cyfrowe. Brak dobrych danych prowadzi do:

 • Nieefektywnego planowania
  Bez dokładnych danych, planowanie staje się procesem opartym na przypuszczeniach, co zwiększa ryzyko błędów.
 • Opóźnień w dostawach
  Brak aktualnych danych o statusie przesyłek może prowadzić do opóźnień i niezadowolenia klientów.
 • Zwiększonych kosztów
  Nieefektywne procesy logistyczne, wynikające z braku danych, prowadzą do niepotrzebnych kosztów operacyjnych.
 • Trudności w śledzeniu i analizie wydajności
  Bez dostępu do kompleksowych danych, trudno jest analizować wydajność i identyfikować obszary do poprawy.

Przejście od tradycyjnych metod do nowoczesnych rozwiązań

W obliczu tych wyzwań, metody zbierania danych oparte na kartce papieru i długopisie stają się przestarzałe i niewystarczające. W erze cyfrowej, gdzie szybkość i dokładność informacji są kluczowe, tradycyjne metody nie są w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnej logistyki. Przejście na cyfrowe systemy zbierania i analizy danych jest nie tylko pożądane, ale niezbędne dla firm, które chcą utrzymać konkurencyjność i efektywność.

Cyfryzacja procesów logistycznych umożliwia automatyzację zbierania danych, ich lepszą analizę i wykorzystanie w czasie rzeczywistym. To z kolei przekłada się na lepsze decyzje strategiczne, optymalizację operacji i redukcję kosztów. W tym kontekście, technologie takie jak AI i uczenie maszynowe stają się kluczowymi narzędziami w przekształcaniu danych w wartościowe informacje, które napędzają innowacje i efektywność.

Kluczowa rola systemów WMS w nowoczesnej logistyce

Wśród narzędzi cyfrowych, które rewolucjonizują branżę logistyczną, systemy WMS do zarządzania magazynem odgrywają kluczową rolę. WMS to zaawansowane oprogramowanie służące do optymalizacji wszystkich operacji magazynowych, od przyjmowania towarów, przez składowanie, kompletację zamówień, aż po wysyłkę. Dzięki integracji z innymi systemami IT, WMS zapewniają nie tylko efektywniejsze zarządzanie przestrzenią magazynową i zasobami, ale także dostarczają cenne dane w czasie rzeczywistym.

Wyzwanie zafałszowanych danych dla AI w logistyce

Jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi branża logistyczna przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI), jest ryzyko korzystania z zafałszowanych danych. AI i uczenie maszynowe (ML) są tak dobre, jak dane, na których są trenowane. Jeśli dane te są nieprawdziwe, niekompletne lub zafałszowane, algorytmy AI mogą wyciągać błędne wnioski, prowadząc do nieefektywnych decyzji i strategii.

Implikacje zafałszowanych danych w logistyce

 • Błędne prognozy i planowanie
  AI wykorzystywane do prognozowania popytu lub optymalizacji zapasów może generować błędne plany, jeśli bazuje na nieprawidłowych danych, co prowadzi do nadmiaru lub niedoboru zapasów.
 • Nieefektywne ścieżki dostaw
  Algorytmy optymalizujące trasy dostaw mogą wybierać suboptymalne ścieżki, zwiększając czas dostawy i koszty, jeśli dane dotyczące czasów przejazdu lub warunków drogowych są nieaktualne lub zmanipulowane.
 • Zwiększone ryzyko błędów operacyjnych
  Decyzje dotyczące alokacji zasobów, zarządzania flotą czy harmonogramowania dostaw, oparte na zafałszowanych danych, mogą prowadzić do nieefektywnego wykorzystania zasobów i zwiększenia kosztów operacyjnych.

Jak zarządzać ryzykiem zafałszowanych danych w logistyce?

 • Walidacja i weryfikacja danych
  Implementacja procesów walidacji danych może pomóc w identyfikacji i korekcie błędów przed ich przetworzeniem przez algorytmy AI.
 • Zastosowanie technik uczenia maszynowego do wykrywania anomalii
  Algorytmy ML mogą być trenowane do identyfikacji danych, które wydają się nieprawidłowe lub odstające od normy, co może wskazywać na ich zafałszowanie.
 • Dywersyfikacja źródeł danych
  Korzystanie z danych pochodzących z różnorodnych źródeł może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka polegania na zafałszowanych danych z pojedynczego źródła.
 • Stałe monitorowanie i aktualizacja modeli AI
  Regularne przeglądy i aktualizacje modeli AI mogą pomóc w dostosowaniu ich do zmieniających się warunków i nowo odkrytych błędów w danych.

Jak korzystać z AI bez wartościowych danych?

Rozwiązaniem problemu braku wartościowych danych w logistyce może być zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego. AI może pomóc w generowaniu wartościowych danych poprzez:

 • Automatyzację zbierania danych
  AI może automatycznie zbierać dane z różnych źródeł, w tym z IoT (Internet rzeczy), co zwiększa ich dokładność i aktualność.
 • Oczyszczanie i integracja danych
  Algorytmy AI mogą identyfikować i korygować błędy w danych, a także integrować dane z różnych systemów w jednolity format.
 • Generowanie wglądów
  AI może analizować duże zbiory danych, identyfikując wzorce i trendy, które mogą być niezauważalne dla ludzkiego oka.

Podsumowanie

W dobie cyfryzacji, dobre i wartościowe dane w logistyce są niezbędne do osiągnięcia efektywności operacyjnej, redukcji kosztów i zwiększenia satysfakcji klientów. Mimo że większość firm boryka się z problemem braku dostępu do takich danych, technologie takie jak AI oferują obiecujące rozwiązania. Można postawić tezę, że inwestycja w technologie umożliwiające lepsze gromadzenie, oczyszczanie i analizę danych, jest kluczem do przyszłych innowacji i sukcesu w branży logistycznej.

Jeśli masz pytania dotyczące rozwiązań dla logistyki, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem

 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.