Czwarta rewolucja przemysłowa

23 sierpnia 2019
Czas czytania: 5 minut

„Cyfrowa transformacja to proces, który trwa i będzie trwał. Właściwie na naszych oczach dzieje się czwarta rewolucja przemysłowa”. O targach Taropak, nowych trendach w logistyce i magazynowaniu z Markiem Kuropieska, prezesem firmy Aspekt rozmawia redakcja czasopisma MiD.

Na przełomie września i października w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w nim udział kilkuset wystawców w całego świata. W tym roku będzie pośród nich Aspekt Sp. z o.o., jedna z wiodących w Polsce firm w branży autoID i znakowania magazynów. Partnerem Aspektu podczas targów będzie Honeywell.

MID: Zbliża się kolejna edycja Targów Taropak. O czym Pana zdaniem będzie się podczas tej edycji rozmawiać? Czy przejście z Windowsa na Android to jest temat, który będzie poruszany?

Marek Kuropieska: Właściwie nie można go nie poruszyć.Obecnie w magazynach króluje system Windows CE i WEEH,jednakże z powodu zakończenia przez Microsoft jego wsparcia i rozwoju obecnie jest on zastępowany przez system Android. Wszyscy liczący się producenci mają już w swoich ofertach urządzenia przygotowane do pracy w magazynie, wyposażone właśnie w system od Google. Szacuję, że w perspektywie dwóch lat nie będzie już w ofercie urządzeń mobilnych, potocznie zwanych terminalami, opartych o system operacyjny Windows. Przynajmniej jeśli chodzi o czołowych graczy na rynku oferujących takie urządzenia. I to jest czas na to, aby „przesiąść” się na nowy OS. Nie zawsze jest to straszne i trudne, nie zawsze wymagające pod względem kosztów. Naszym zadaniem, jako profesjonalnego doradcy oraz integratora, jest poinformowanie o tym fakcie klientów (zresztą wielu jest już tego świadomych), a także szeroko rozumiana pomoc w tej migracji.

Jakie inne gorące trendy są teraz na topie w branży magazynowej: 5G, technologia RFID?

Jeśli chodzi o RFID, to nie nazwałbym tej technologii gorącym trendem, aczkolwiek coraz chętniej jest ona używana w magazynach, chociażby jako technologia uzupełniająca w pewnych obszarach, do pewnych procesów.

PwC w raporcie „Transport&Logistics Trend Book 2019” zapowiadał jakiś czas temu, że rok 2019 będzie rokiem cyfrowej transformacji w tych branżach. Czy można powiedzieć, że w Polsce taka cyfrowa transformacja w logistyce i magazynowaniu już nastąpiła? Czy automatyzacja to standard?

Cyfrowa transformacja to proces. Proces, który trwa i właściwie będzie trwał ze względu na pojawiające się coraz to nowsze czy ulepszone technologie, które można zaadaptować do różnych obszarów logistyki, takie chociażby, jak blockchain, AI, robotyzacja czy systemy analityczne i predykcyjne. Właściwie na naszych oczach dzieje się czwarta rewolucja przemysłowa.

Jaki wpływ na funkcjonowanie branży magazynowej ma rozwój e-commerce?

Bardzo duży. E-commerce napędza rozwój logistyki oraz całej branży magazynowej i jest to trend globalny. Sprzedaż wielokanałowa, sieć magazynów ostatniej mili, dostawy tego samego dnia – to wszystko zawdzięczamy właśnie rozwojowi e-commerce. Logistyka musi za tym nadążyć i oferować skuteczne narzędzia do realizacji celów. A celem jest jak najszybsza dostawa zamówionego towaru do klienta.

Ekologia staje się tematem numer jeden w debacie publicznej, produkcji, marketingu itd. Czy te dążenia w kierunku bardziej ekologicznych działań mają jakikolwiek wpływ na Państwa branżę?

Może nie bezpośrednio, ale na pewno ekologia jest ważna dla nas i dla naszych klientów. Takim sztandarowym przykładem jest eliminacja papieru z obiegu dokumentów w firmach, a już na pewno w obszarze gospodarki magazynowej. Przykładem sprzed kilku lat może być przedsiębiorstwo, które w ciągu miesiąca zużywało całą paletę papieru ksero A4, który był potrzebny do drukowania zleceń magazynowych, dokumentów, WZ, PZ itp. Nazwałbym to marnotrawstwem, gdyż dzięki wdrożeniu systemów klasy WMS, takich jak nasz system Rewista, eliminujemy ten czynnik całkowicie, a dokumenty występują tylko w formie elektronicznej.

W maju wprowadzono dyrektywę tytoniową UE, niektórzy obawiali się tej zmiany. Co sposób jej wdrożenia mówi o polskiej branży logistycznej i magazynowej?

Chodzi o słynną dyrektywę Track & Trace? Braliśmy czynny udział w jej wdrażaniu. Z mojego punktu widzenia wszyscy czekali do ostatniej chwili, począwszy od państwa, które z legislacją zdążyło „za pięć dwunasta”, poprzez instytucje wyłonione do zaimplementowania tej dyrektywny, po podmioty objęte jej działaniem, czyli firmy uczestniczące w obrocie tytoniu. Przykład – w tym przypadku zły – szedł z góry.

Magazyn XXI wieku, czyli jaki?

Wydajny, zautomatyzowany, zrobotyzowany i ekologiczny.

Rozumiemy, że produkty, które przywiozą Państwo na Taropak, to właśnie takie na miarę magazynu XXI wieku?

Jak najbardziej, nadążamy za współczesnymi trendami, a więc przede wszystkim stawiamy na system Android. Zaprezentujemy szeroką gamę urządzeń właśnie z tym systemem operacyjnym do pracy magazynowej czy kurierskiej. Na pewno pokażemy też nową gamę drukarek etykiet. A na dokładkę, jak zawsze u nas, ciekawe, czasami niszowe rozwiązania usprawniające szeroko rozumianą logistykę.

Serdecznie zapraszam na nasze stoisko!

Wywiad dostępny w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.