Przykłady zastosowania technologii RFID
Systemy RFID to wygodniejsza, bardziej wydajna, ale także droższa alternatywa dla kodów kreskowych. W ostatnim czasie technologia RFID zyskuje na popularności, jednak to innowacyjne rozwiązanie wciąż rodzi wiele pytań. Jakie zastosowanie ma technologia RFID w poszczególnych dziedzinach? Jakie są wady i zalety tego systemu? Czy wprowadzanie RFID w ogóle się opłaca? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznacie w poniższym artykule.
Technologię RFID można wykorzystywać w każdej branży, w której potrzebna jest identyfikacja osób, przedmiotów lub śledzenie ich przepływu, dlatego znajduje zastosowanie RFID w logistyce, produkcji, a nawet handlu! Odbywa się to na bardzo wielu płaszczyznach. Oto kilka przykładów:
Przemysł i produkcja
Jest to dziedzina, w której liczba zastosowań systemów RFID jest największa. Głównym zadaniem systemu jest śledzenie i dokumentowanie całego procesu produkcji, rejestrowanie lokalizacji i historii oraz jego identyfikacja. System ponadto ułatwia kontrole jakości, a także zwiększa bezpieczeństwo produkcji.
RFID w logistyce
W logistyce RFID najczęściej wykorzystywane jest do identyfikacji towarów, pojazdów i kontenerów. Technologia używana jest także do kontrolowania wyjść i wejść do firmy oraz ułatwia przemieszczanie się w łańcuchu dostaw.
Handel
W handlu system RFID znacząco podnosi produktywność pracowników. Dzięki niemu takie zadania, jak inwentaryzacja, towarowanie czy odszukiwanie produktów trwają zaledwie kilka sekund. Technologia zabezpiecza także produkty przed kradzieżą oraz można ją zastosować do budowy inteligentnej przymierzalni.
Ewidencja dokumentów
RFID oznacza etykietami radiowymi dokumenty w archiwum i rejestruje pobierane dokumenty i teczki, ułatwia także ich inwentaryzacje.
Obsługa imprez i konferencji
Podczas imprez masowych dzięki zastosowaniu technologii RFID możemy wspierać rejestrację uczestników oraz ich identyfikację za pomocą kart RFID UHF. Ponadto kontroluje przemieszczanie się uczestników wydarzenia, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo.
Służby publiczne
W wojsku oraz policji RFID wykorzystuje się do rejestracji pobrań i zwrotów broni, oraz inwentaryzacji magazynu. W szpitalach technologia RFID ma zastosowanie przy ewidencji pacjentów i aparatury medycznej oraz znakowaniu i inwentaryzacji sprzętu medycznego. W straży pożarnej zarządza wyposażeniem pojazdów.
Branża hotelarska
W branży hotelowej RFID pomaga zapobiec kradzieżom oraz usprawnia inwentaryzacje. Dzięki systemowi RFID można oznakować i zabezpieczać ręczniki hotelowe, pościel, czy inne przedmioty wyposażenia hotelowego.
Wady i zalety zastosowania technologii RFID
Zalety RFID
- Jest odporna na uszkodzenia i zniszczenia oraz odznacza się długą żywotnością.
- Znacznie przyśpiesza proces rejestracji towarów.
- Eliminuje błędy ludzkie.
- Zmniejsza koszty operacyjne.
- Odczytuje setki tagów w jednej sekundzie.
- Odczytuje tagi na odległość, nawet gdy są schowane wewnątrz przedmiotu.
- Tagi RFID są wielokrotnego użytku.
- Automatycznie odczytuje transpondery RFID, dzięki czemu nie wymaga fizycznego kontaktu.
- Tagi zapamiętują dużo więcej informacji niż zwykłe kody kreskowe.
Wady RFID
- Wysoka cena.
- Konieczne jest szyfrowanie danych, aby nie zostały przechwycone przez osoby niepowołane.
- Trzeba dokładnie określić warunki pracy transponderów RFID dla 100% pewności odczytu.
- Budowa systemu RFID jest skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.
Czy opłaca się wdrożyć system RFID?
Wdrożenie systemu RFID jest kosztowne, jednak jest to inwestycja, która nie tylko pozwala oszczędzić czas, a co za tym idzie podnieść produktywność pracowników, ale także w późniejszym etapie znacząco zredukować koszty operacyjne.
Jeśli masz wątpliwości czy system RFID sprawdzi się w Twojej firmie, skontaktuj się z nami!
Nasi specjaliści dokonają wyceny, pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy oraz przedstawią całą ofertę specjalistycznych urządzeń RFID, dopasowanych do Twoich potrzeb.