Intralogistyka - co to jest?

19 marca 2024
Autor: Aspekt
Czas czytania: 6 minut

Intralogistyka.webp

Współczesne przedsiębiorstwa, nieustannie dążąc do optymalizacji swoich procesów, coraz częściej kierują swoją uwagę na intralogistykę, uznając ją za kluczowy element efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw wewnętrznym.

Intralogistyka, zdefiniowana po raz pierwszy przez niemiecką instytucję VDMA w 2004 roku, obejmuje zarządzanie przepływem materiałów i informacji wewnątrz przedsiębiorstwa, integrując procesy logistyczne związane z przyjmowaniem, składowaniem, transportem wewnętrznym oraz wysyłką towarów​​. Jej rozwój jest nieodzownie związany z postępem technologicznym i zmianami organizacyjnymi, które wpływają na poprawę jakości i efektywności świadczonych usług.

Co to jest intralogistyka? Definicja

Zgodnie z definicją, intralogistyka (bądź logistyka wewnętrzna) to termin określający wszystkie działania logistyczne odbywające się wewnątrz przedsiębiorstwa, skupiający się na współdziałaniu systemów, automatyzacji pojazdów, procesach transportowych, sterowaniu maszynami oraz realizacji kluczowych działań operacyjnych​​.

Kluczowe aspekty intralogistyki

Działania intralogistyczne koncentrują się na kilku fundamentalnych obszarach, które razem tworzą solidną podstawę dla sprawnej operacyjności każdego przedsiębiorstwa.

Automatyzacja procesów

Jest to podstawowy filar intralogistyki, umożliwiający przyspieszenie operacji magazynowych, minimalizację błędów i zwiększenie precyzji. Automatyzacja dotyczy nie tylko pojazdów transportowych i systemów sortujących, ale także zrobotyzowanych systemów kompletacji i pakowania, co umożliwia efektywniejsze zarządzanie zasobami i przestrzenią magazynową​​.

Technologie RFID i IoT

Wykorzystanie rozwiązań RFID oraz Internetu Rzeczy pozwala na śledzenie towarów w czasie rzeczywistym, optymalizację trasy przemieszczania się materiałów i dokładne monitorowanie stanu zapasów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą w czasie rzeczywistym dostosowywać swoje operacje do bieżących potrzeb.

Zarządzanie magazynami wysokiego składowania

Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej jest kluczowe w kontekście ograniczonych zasobów. Systemy składowania paletowego, regały automatyczne i układnice pozwalają na maksymalizację przestrzeni magazynowej oraz szybki i łatwy dostęp do potrzebnych produktów.

Optymalizacja procesów kompletacji

Użycie zaawansowanych systemów opartych o rozwiązania głosowe (np. voice picking) czy pick-to-light wpisujących się w koncepcję mikroautomatyzacji znacząco przyspiesza kompletację zamówień, jednocześnie minimalizując ryzyko błędów i poprawiając efektywność pracy.

Jak firmy rozwijają się dzięki intralogistyce?

Wpływ logistyki wewnętrznej na rozwój przedsiębiorstw jest wielowymiarowy i obejmuje różne aspekty funkcjonowania organizacji, od operacyjnych po strategiczne. Dobrze poprowadzone działania intralogistyczne przekładają się nie tylko na usprawnienie wewnętrznych procesów, ale także na zdolność przedsiębiorstw do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe, zwiększając ich konkurencyjność i potencjał do rozwoju.

Poprzez automatyzację i optymalizację procesów wewnętrznych, intralogistyka znacząco wpływa na poprawę efektywności operacyjnej przedsiębiorstw. Automatyzacja zadań magazynowych i transportu wewnętrznego pozwala na szybsze przeprowadzanie operacji przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka błędów i zwiększaniu precyzji, co bezpośrednio przekłada się na redukcję kosztów operacyjnych.

Procesy logistyczne w tym ujęciu umożliwiają przedsiębiorstwom lepsze zarządzanie zmiennymi obciążeniami operacyjnymi i dostosowywanie się do zmieniających się wymagań rynku. Efektywna logistyka wewnętrzna wpływa również na jakość obsługi klienta, poprzez skrócenie czasu realizacji zamówień i zwiększenie dokładności dostaw. Szybkie i precyzyjne procesy kompletacji wsparte nowoczesnymi technologiami przyczyniają się do lepszego zarządzania stanami magazynowymi i zapewniają klientom szybszy dostęp do zamówionych produktów.

Perspektywy rozwoju intralogistyki - najważniejsze trendy

Wdrażanie zautomatyzowanych pojazdów i autonomicznych robotów mobilnych przyczynia się do automatyzacji manipulacji ładunkami, zwiększając bezpieczeństwo pracy i redukując koszty operacyjne. Wykorzystanie innowacyjnych technologii umożliwia płynny przepływ surowców i gotowych produktów, eliminując przestoje i zwiększając efektywność procesów magazynowych.

Wiele dzieje się nie tylko na polu sprzętowym, ale też w kwestii oprogramowania. Zaawansowane systemy zarządzania magazynem (czyli WMS) wspierają procesy logistyczne poprzez zapewnienie ciągłej identyfikowalności towarów, optymalizowanie zadań w zakresie przyjmowania towaru, komplementacji i wysyłki. Wdrożenie skomunikowanych urządzeń IoT pozwala na zdalne zarządzanie magazynem i optymalizację procesów logistycznych. Dzięki zastosowaniu WMS-ów zintegrowanych z modułem produkcyjnym, przedsiębiorstwa mogą lepiej planować i monitorować wewnętrzne procesy transportu, maksymalizując wykorzystanie zasobów.

Wspomnieliśmy już o automatyzacji - ma ona także spory wpływ na intralogistykę bezpośrednio związaną z działalnością produkcyjną w przemyśle. Wdrażanie systemów automatyzacji w ramach produkcji przemysłowej pozwala na przyspieszenie transportu wewnętrznego i lepsze planowanie oraz nadzorowanie przepływu materiałów. To zaś przekłada się na szybsze reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe i zwiększoną elastyczność operacyjną.

Rola logistyki wewnętrznej jest niezwykle istotna - skoordynowany przepływ materiałów i towarów wewnątrz organizacji jest kluczowy dla przedsiębiorstw dążących do optymalizacji swoich procesów wewnętrznych. Rozwój technologiczny oferuje nowe możliwości w zakresie automatyzacji i efektywności operacyjnej, jednak wymaga to także przemyślanych inwestycji i dostosowania strategii przedsiębiorstwa do nowych wyzwań. Jeśli warunki te zostaną spełnione - możemy liczyć na zwiększenie efektywności, elastyczności oraz jakości obsługi klienta.

Jeśli masz pytania dotyczące rozwiązań dla intralogistyki, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
  • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
  • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
  • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem


 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.