Mikroautomatyzacja w magazynach, logistyce i produkcji

19 lipca 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 7 minut

Mikroautomatyzacja, choć nie kojarzy się z taką samą rewolucją jak automatyzacja na dużą skalę, często może przynieść znaczne korzyści dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze magazynowym i logistycznym.

Mikroautomatyzacja to proces wprowadzania małych, skoncentrowanych zmian technologicznych, które, mimo że nie wymagają ogromnych nakładów inwestycyjnych, mogą znacznie poprawić efektywność i produktywność.

Szybkie, efektywne i oszczędne rozwiązania

Dla wielu firm, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z automatyzacją, mikroautomatyzacja jest doskonałym punktem startowym. Pozwala na skupienie się na konkretnych obszarach, które wymagają poprawy, a nie na pełnym przekształceniu całego systemu. Nie wymaga też dużych zasobów, jest łatwa do implementacji i przynosi szybkie oraz łatwo mierzalne zwroty z inwestycji (ROI). Poniżej przedstawiamy kilka przykładów technologii mikroautomatyzacyjnych, które można łatwo zastosować w magazynach i logistyce.

Automatyczne bramki skanujące

Jednym z kluczowych elementów mikroautomatyzacji w logistyce i magazynowaniu są automatyczne bramki skanujące, które zapewniają skanowanie produktów w czasie rzeczywistym. Te zaawansowane urządzenia są wyposażone w skanery wizyjne, oparte na technologii RFID lub skanery laserowe, które w ciągu kilku sekund są w stanie zeskanować etykiety lub tagi znajdujące się na produktach. Po zeskanowaniu, uzyskane informacje, takie jak rodzaj towaru, ilość, kierunek przepływu, data i czas, są natychmiast przekazywane do systemu zarządzania magazynem. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mają bieżący dostęp do precyzyjnych danych, co pozwala na szybką reakcję na wszelkie zmiany i zapewnia sprawniejsze zarządzanie zapasami.

Dodatkowo, bramki te są wyposażone w elementy komunikacyjne (WLAN/LAN/GSM), sygnalizacyjne i dźwiękowe, co czyni je gotowymi do natychmiastowego użycia. Są w pełni mobilne i wymagają jedynie dostępu do źródła zasilania, co znacząco upraszcza ich instalację i pozwala na łatwe dostosowanie do zmieniających się potrzeb magazynu.

Korzyści płynące z zastosowania automatycznych bramek skanujących są wielorakie - od poprawy efektywności operacji magazynowych, przez ułatwienie procesów inwentaryzacyjnych, aż po redukcję błędów. Stanowią one więc efektywne i ekonomiczne rozwiązanie dla firm poszukujących innowacyjnych sposobów na usprawnienie swoich operacji logistycznych.

Zapytaj o bramki naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Skanery ubieralne

Skanery ubieralne to kolejne narzędzie, które doskonale wpisuje się w strategię mikroautomatyzacji. Zapewniają one swobodę ruchów, zwiększając wydajność pracy, jednocześnie minimalizując ryzyko błędów. Wykorzystując skanery na rękę, na palec czy okulary z technologią rozszerzonej rzeczywistości, pracownicy mogą z łatwością i szybkością skanować kody kreskowe bez konieczności obsługiwania tradycyjnych urządzeń ręcznych. Wdrożenie skanerów ubieralnych nie tylko przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, ale także wpływa na poprawę bezpieczeństwa, jako że umożliwiają pracownikom skupienie na wykonywanych czynnościach, zamiast na obsłudze urządzenia skanującego. Dzięki temu są one nie tylko praktyczne, ale również ekonomiczne, oferując szybki zwrot z inwestycji.

Zapytaj o skanery naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Technologia głosowa

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które przyczynia się do usprawnienia pracy w magazynie, jest technologia głosowa. Systemy takie jak Honeywell Voice, stanowią doskonałe narzędzie wspomagające procesy magazynowe. Wykorzystując naturalny język i polecenia głosowe, pracownicy są w stanie komunikować się z systemem zarządzania magazynem, co pozwala na swobodne ręce i skupienie na wykonywanych zadaniach.

Technologia głosowa została zaprojektowana z myślą o zwiększeniu wydajności i bezpieczeństwa pracy. Dzięki niej pracownicy magazynu mogą otrzymywać instrukcje głosowe dotyczące kompletowania zamówień, skanowania produktów czy przemieszczania towarów. System jest w stanie rozpoznać polecenia wydawane przez pracownika, co pozwala na interaktywną komunikację i natychmiastowe reagowanie na zmiany.

Dodatkowo, system jest w pełni skalowalny i może być łatwo zintegrowany z innymi systemami wykorzystywanymi w magazynie. To rozwiązanie nie tylko zwiększa wydajność pracy, ale także minimalizuje ryzyko błędów, które mogą wystąpić podczas ręcznego wprowadzania danych.

Wdrożenie technologii głosowej jest stosunkowo proste, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla firm poszukujących efektywnych i ekonomicznych metod usprawnienia pracy w magazynie. Przekłada się to na szybki zwrot z inwestycji, co jest niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorstwa.

Zapytaj o rozwiązania głosowe naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Inteligentne szafy do wydawania urządzeń

Innym rozwiązaniem, które wpływa na poprawę efektywności pracy w magazynie, są inteligentne szafy do wydawania urządzeń, zwane również terminalomatami. Te nowoczesne urządzenia automatyzują proces zarządzania sprzętem, takim jak skanery kodów kreskowych czy terminale mobilne, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu magazynu.

Terminalomaty działają na zasadzie automatów: pracownik wprowadza swoje dane (np. przy użyciu kodu czy karty magnetycznej) i odbiera przydzielone mu urządzenie. Szafa automatycznie rejestruje ten proces, dzięki czemu zarządzanie sprzętem staje się prostsze i bardziej przejrzyste.

Dodatkowo, szafy mogą posiadać funkcję ładowania urządzeń, co zapewnia, że są one zawsze gotowe do użytku. Systemy te mogą być również zintegrowane z innymi narzędziami IT używanymi w firmie, co pozwala na automatyczne monitorowanie stanu urządzeń, ich lokalizacji, a nawet historii użycia przez poszczególnych pracowników. Wdrożenie szaf nie tylko przyczynia się do poprawy efektywności pracy, ale także pozwala na zredukowanie kosztów związanych z utrzymaniem i zarządzaniem sprzętem.

Zapytaj o szafy naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Systemy typu MDM (Mobile Device Management)

Przy coraz większej liczbie urządzeń mobilnych wykorzystywanych w magazynie, kluczowe staje się efektywne zarządzanie nimi. W tym miejscu na scenę wkraczają systemy typu MDM, czyli Mobile Device Management. Są to narzędzia, które umożliwiają centralne zarządzanie i kontrolę nad urządzeniami mobilnymi pracowników, takimi jak skanery kodów kreskowych, tablety, smartfony, czy terminale mobilne.

Jednym z czołowych rozwiązań tego typu jest system SOTI MobiControl. Dzięki niemu można zdalnie zarządzać urządzeniami, konfigurować ustawienia, instalować aplikacje czy aktualizacje, a nawet lokalizować urządzenia czy blokować dostęp do nieodpowiednich treści. W ten sposób, SOTI MobiControl zapewnia pełną kontrolę nad urządzeniami mobilnymi w firmie, co przekłada się na zwiększenie efektywności pracy i bezpieczeństwa danych.

Jednak MDM to nie tylko zarządzanie urządzeniami, ale także gromadzenie i analiza danych z nich pochodzących. W tym kontekście warto wspomnieć o narzędziu Honeywell Operational Intelligence - platformie zapewniającej kompleksowy wgląd w wykorzystanie urządzeń mobilnych w firmie. Pozwala ona na monitorowanie stanu urządzeń, analizę wydajności, a nawet prognozowanie przyszłych awarii.

Dzięki inteligentnym analizom, menedżerowie mogą podejmować decyzje oparte na rzeczywistych danych, co pozwala na optymalizację procesów, redukcję kosztów i zapewnienie ciągłości operacji. Systemy typu MDM, takie jak SOTI czy Operational Intelligence od Honeywell, to niezbędne narzędzia dla firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi zasobami i dostosowywać się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej.

Zapytaj o MDM naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Mikroautomatyzacja jest kluczem do poprawy wydajności i konkurencyjności na rynku logistycznym. Przedstawione technologie są proste do wdrożenia, nie angażują dużych zasobów inwestora, a ich korzyści są szybko mierzalne. W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku, inwestycja w takie rozwiązania może okazać się nie tylko korzystna, ale wręcz konieczna.

Zastanawiasz się nad zastososowaniem rozwiązań do mikroautomatyzacji? Wykorzystaj naszą wiedzę w pełni bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań.

  • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
  • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
  • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Powiązane tematy:

Bramka-skanujaca_RFID.webp
Automatyczne bramki skanujące pozwalają na automatyczną rejestrację przepływu towarów, opakowań, kontenerów, palet, jak i osób bez potrzeby ręcznego skanowania czy liczenia. Automatyzacja odczytów minimalizuje błędy i pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.
ProGlove_LEO.png
Ubieralne czytniki kodów kreskowych są jednym z najbardziej przydatnych narzędzi, jakie można wykorzystać w magazynie. Pozwalają na dokładne skanowanie produktów, oszczędzają czas, minimalizują błędy i umożliwiają dokładniejsze i szybsze monitorowanie stanu magazynu.
Technologia_glosowa_Honeywell.png
Kompletacja głosowa, znana również jako "Pick by Voice" lub "Voice Picking", to technologia, która umożliwia pracownikom w magazynie zbieranie zamówień poprzez interakcję głosową ze zintegrowanym systemem do zarządzania magazynem.
Terminalomat.png
Elastycznie dopasowujący się do potrzeb użytkownika, zautomatyzowany system do wydawania urządzeń pozwala na pełną kontrolę nad ich ilością i stanem w czasie rzeczywistym, redukcję kosztów ich eksploatacji i zwiększenie efektywności.

Często zadawane pytania (FAQ) - mikroautomatyzacja

Czym jest mikroautomatyzacja?

Mikroautomatyzacja to proces wprowadzania małych, skoncentrowanych zmian technologicznych, które mogą znacznie poprawić efektywność i produktywność, nie wymagając przy tym ogromnych nakładów inwestycyjnych.

Dlaczego mikroautomatyzacja jest korzystna dla firm?

Mikroautomatyzacja pozwala firmom skupić się na konkretnych obszarach, które wymagają poprawy, bez konieczności pełnej transformacji całego systemu. Jest łatwa do implementacji, nie wymaga dużych zasobów i przynosi szybkie oraz łatwo mierzalne zwroty z inwestycji.

Czym są automatyczne bramki skanujące i jakie korzyści przynoszą?

Automatyczne bramki skanujące to urządzenia wyposażone w skanery wizyjne, technologię RFID lub skanery laserowe, które zapewniają skanowanie produktów w czasie rzeczywistym. Przynoszą korzyści takie jak poprawa efektywności operacji magazynowych, ułatwienie procesów inwentaryzacyjnych i redukcja błędów.

Co to są skanery ubieralne i jak wpływają na pracę w magazynie?

Skanery ubieralne to narzędzia, które zwiększają wydajność pracy, minimalizując ryzyko błędów. Pozwalają pracownikom na skanowanie kodów kreskowych bez konieczności obsługiwania tradycyjnych urządzeń ręcznych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy i poprawy bezpieczeństwa.

Jak technologia głosowa usprawnia pracę w magazynie?

Technologia głosowa, taka jak systemy Honeywell Voice, pozwala pracownikom na komunikację z systemem zarządzania magazynem za pomocą naturalnego języka i poleceń głosowych. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na wykonywanych zadaniach, co zwiększa wydajność i bezpieczeństwo pracy.

Czym są inteligentne szafy do wydawania urządzeń?

Inteligentne szafy do wydawania urządzeń, zwane również terminalomatami, to urządzenia, które automatyzują proces zarządzania sprzętem, takim jak skanery kodów kreskowych czy terminale mobilne. Ułatwiają zarządzanie sprzętem i pozwalają na zredukowanie kosztów związanych z jego utrzymaniem i zarządzaniem.

Co to są systemy typu MDM (Mobile Device Management) i jakie korzyści przynoszą?

Systemy typu MDM to narzędzia, które umożliwiają centralne zarządzanie i kontrolę nad urządzeniami mobilnymi pracowników. Pozwalają na zdalne zarządzanie urządzeniami, konfigurację ustawień, instalację aplikacji czy aktualizacji, a nawet lokalizację urządzeń czy blokowanie dostępu do nieodpowiednich treści.

Jakie są korzyści z wdrożenia technologii mikroautomatyzacyjnych?

Technologie mikroautomatyzacyjne są proste do wdrożenia, nie angażują dużych zasobów inwestora, a ich korzyści są szybko mierzalne. Mogą one przyczynić się do poprawy wydajności i konkurencyjności na rynku logistycznym.

Czy mikroautomatyzacja jest kosztowna?

Mikroautomatyzacja nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Jest łatwa do implementacji i przynosi szybkie oraz łatwo mierzalne zwroty z inwestycji.

Czy mogę skonsultować się z ekspertem na temat zastosowania rozwiązań do mikroautomatyzacji?

Tak, na stronie bloga można umówić się na bezpłatną konsultację z ekspertem, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące mikroautomatyzacji.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.