Wi-Fi przemysłowe. Kompleksowy przewodnik po bezprzewodowych sieciach

8 lutego 2024
Autor: Aspekt
Czas czytania: 10 minut

WiFi-przemysłowe.webp

Wi-Fi to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w magazynach i centrach produkcyjnych. W dzisiejszych czasach, bezprzewodowe sieci są nieodłącznym elementem wielu przedsiębiorstw, a ich rola stale rośnie.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając m.in. definicję i cechy sieci przemysłowej, zastosowania technologii bezprzewodowej, a także komponenty sieci Wi-Fi. Zapraszamy do lektury!

Czym jest wi-fi przemysłowe i dlaczego jest ważne?

Definicja i cechy sieci przemysłowej

Sieci przemysłowe to specjalistyczne sieci komputerowe, które są projektowane i wdrażane w celu obsługi różnych procesów produkcyjnych, przemysłowych, magazynowych. W odróżnieniu od tradycyjnych sieci, cechy sieci przemysłowej obejmują wyższą niezawodność, odporność na zakłócenia oraz możliwość pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Bezprzewodowe sieci WLAN to odmiana sieci przemysłowej, która wykorzystuje technologię wi-fi do komunikacji między urządzeniami i systemami. Dzięki bezprzewodowej transmisji danych można uniknąć kosztów i ograniczeń związanych z instalacją kabli.

Zastosowania przemysłowe technologii bezprzewodowej

W nowoczesnym przedsiębiorstwie, zastosowań przemysłowych technologii sieci bezprzewodowych jest wiele. Bezprzewodowa komunikacja pozwala na zdalne sterowanie maszynami, monitorowanie procesów magazynowych, produkcyjnych oraz zbieranie danych z różnych czujników. Przykłady zastosowania sieci bezprzewodowej w przemyśle obejmują:

 • Automatyzację logistyki magazynowej i produkcji
 • Monitorowanie i kontrolę jakości
 • Logistykę i zarządzanie magazynami
 • Bezpieczeństwo i nadzór
 • Diagnostykę i konserwację maszyn

Poznaj nasze rozwiązania

Korzyści z wykorzystania Wi-Fi

Dzięki sieci bezprzewodowej, przedsiębiorstwa mogą czerpać szereg korzyści, takich jak:

 • Zwiększenie efektywności i wydajności procesów produkcyjnych
 • Redukcja kosztów związanych z instalacją i utrzymaniem infrastruktury sieciowej
 • Poprawa jakości i niezawodności komunikacji między urządzeniami
 • Łatwiejsze monitorowanie i kontrolowanie procesów przemysłowych
 • Większa elastyczność i skalowalność systemów przemysłowych

Warto zatem zainwestować w rozwój przemysłowych sieci bezprzewodowych, aby skorzystać z ich możliwości i zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku.

Komponenty sieci Wi-Fi

W celu zrozumienia, jak działają sieci w przemyśle, warto przyjrzeć się ich składnikom. Wśród nich znajdują się różne urządzenia (access pointy, modemy ect.) i technologie, które pozwalają na efektywną komunikację między maszynami i systemami.

Urządzenia wifi: punkt dostępowy i modemy

AP, czyli punkt dostępu, to kluczowy element sieci wifi, który umożliwia komunikację między urządzeniami. Jego główną rolą jest odbieranie i przesyłanie sygnałów radiowych, które są konwertowane na dane cyfrowe. Punkty dostępu są specjalnie zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury, wilgotność, zakłócenia elektromagnetyczne czy zapylenie (częste w branży chemicznej, budowlanej).

W produkcji przemysłowej czy w magazynach stosuje się również modemy, które pełnią funkcję interfejsu między siecią przewodową a bezprzewodową. Dzięki nim możliwe jest łączenie się z siecią wifi za pomocą urządzeń, które nie posiadają wbudowanych modułów bezprzewodowych. Przemysłowe urządzenia WiFi, takie jak punkty dostępu WiFi i modemy, są niezbędne do zapewnienia niezawodnej i szybkiej komunikacji w sieciach przemysłowych.

Technologia bezprzewodowa: standardy komunikacji i protokoły

Technologia WLAN stosowana w przedsiębiorstwach opiera się na różnych standardach komunikacji bezprzewodowej, które definiują sposób przesyłania danych między urządzeniami. Najbardziej popularną grupą standardów jest IEEE 802.11a/b/g/n/ac, która określa parametry pracy sieci wifi, takie jak częstotliwość, prędkość transmisji czy zasięg sygnału. W zależności od potrzeb, przemysłowe sieci bezprzewodowe mogą korzystać z różnych standardów IEEE, które są dostosowane do specyficznych wymagań przedsiębiorstwa.

Poznaj nasze rozwiązania

Zasięg Wi-Fi i sygnał bezprzewodowej sieci przemysłowej

Zasięg Wi-Fi to obszar, w którym urządzenia mogą nawiązać połączenie z siecią bezprzewodową. Wielkość zasięgu zależy od wielu czynników, takich jak moc sygnału, rodzaj anteny czy przeszkody terenowe. W przemyśle, na produkcji czy w logistyce magazynowej istotne jest zapewnienie odpowiedniego sygnału bezprzewodowej sieci, aby umożliwić niezawodną komunikację między urządzeniami i systemami. W celu zwiększenia zasięgu sieci, można zastosować dodatkowe punkty dostępu WiFi lub wzmacniacze sygnału.

WiFi-przemysłowe-2.webp

Budowa i instalacja bezprzewodowej sieci przemysłowej

Instalacja bezprzewodowej sieci wymaga odpowiedniego planowania, projektowania oraz wyboru odpowiednich urządzeń. W tym rozdziale omówimy proces budowy sieci bezprzewodowej oraz porównamy go z tradycyjnymi sieciami przewodowymi.

Planowanie i projektowanie sieci przemysłowej

W pierwszym etapie budowy sieci WiFi należy dokładnie zaplanować jej strukturę oraz zasięg. W przemyśle istotne jest uwzględnienie specyfiki środowiska pracy, takiej jak zakłócenia elektromagnetyczne, odległości między urządzeniami, warunki atmosferyczne czy tłumienie spowodowane duża ilością towaru wysokiego składowania. W planowaniu sieci kluczową rolę odgrywają rozwiązania, które pozwalają na elastyczne i szybkie przesyłanie danych między urządzeniami. W sieciach WLAN wykorzystuje się różne standardy komunikacji, które są dostosowane do specyficznych wymagań branży.

Instalacja punktów dostępu wifi i urządzeń przemysłowych

W kolejnym etapie instalacji bezprzewodowej sieci przemysłowej należy zamontować odpowiednie urządzenia przemysłowe, takie jak punkty dostępu wifi, modemy czy anteny. Bezprzewodowy punkt dostępu jest kluczowym elementem sieci, który umożliwia komunikację między urządzeniami. Stosuje się specjalnie zaprojektowane punkty dostępowe, które są odporne na trudne warunki pracy, takie jak wysokie temperatury, wilgotność czy zakłócenia elektromagnetyczne. Warto zwrócić uwagę na to, że na jakość sygnału wifi mogą negatywnie wpływać np. przeszkody terenowe, dlatego ważne jest odpowiednie rozmieszczenie punktów dostępu oraz zastosowanie dodatkowych wzmacniaczy sygnału.

Roaming urządzeń

W sieciach przemysłowych istotne jest zapewnienie nieprzerwanej komunikacji między urządzeniami, nawet podczas przemieszczania się po obszarze zakładu. W tym celu stosuje się roaming urządzeń, który pozwala na automatyczne przełączanie się między punktami dostępu wifi, bez utraty połączenia. W przemyśle wykorzystuje się również technologię turbo roaming, która umożliwia szybkie przełączanie się między punktami dostępu, nawet w przypadku dużych odległości między nimi. Dzięki temu, urządzenia mogą niezawodnie komunikować się ze sobą, nawet w dynamicznym środowisku pracy. W porównaniu z tradycyjnymi sieciami przewodowymi, sieci bezprzewodowe oferują większą elastyczność, szybkość oraz niezawodność komunikacji między urządzeniami.

Poznaj nasze rozwiązania

Bezpieczeństwo i zarządzanie w sieciach wi-fi

Bezpieczeństwo sieci oraz efektywne zarządzanie są kluczowe dla utrzymania niezawodności i wydajności większych sieci bezprzewodowych. W tym rozdziale omówimy zagadnienia związane z bezpieczeństwem sieci WLAN oraz procesem zarządzania urządzeniami bezprzewodowymi.

Zabezpieczenia sieciowe i bezpieczeństwo sieci WLAN

Zabezpieczenia sieciowe są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa danych przesyłanych przez sieci bezprzewodowe zgodne ze standardami WLAN. Stosuje się różne metody zabezpieczeń, takie jak szyfrowanie danych, uwierzytelnianie użytkowników oraz kontrola dostępu do sieci i systemy typu NAC. Bezpieczeństwo sieci WLAN ma kluczowe znaczenie dla przemysłu czy logistyki, gdyż zapewnia ochronę przed nieautoryzowanym dostępem, atakami hakerskimi oraz innymi zagrożeniami.

Warto zwrócić uwagę na to, że bezpieczeństwo sieci nie ogranicza się tylko do zabezpieczeń technicznych, ale obejmuje również aspekty organizacyjne, takie jak szkolenia pracowników, polityki bezpieczeństwa oraz regularne audyty sieci.

Audyt sieci wifi i monitorowanie

Audyt sieci wifi jest procesem oceny bezpieczeństwa, wydajności oraz zgodności sieci bezprzewodowej z obowiązującymi standardami i regulacjami. Audyt pozwala na identyfikację potencjalnych zagrożeń oraz słabych punktów sieci, co jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa sieci oraz optymalizacji jej wydajności.

W przedsiębiorstwach stosuje się również systemy monitoringu bezprzewodowego, które umożliwiają zdalne śledzenie stanu sieci oraz urządzeń bezprzewodowych. Dzięki monitoringowi, możliwe jest szybkie wykrywanie problemów oraz podejmowanie odpowiednich działań naprawczych. Ważnym elementem zarządzania sieciami WLAN jest również planowanie przyszłości sieci, takie jak rozbudowa infrastruktury, aktualizacja oprogramowania, wymiana przestarzałych urządzeń czy zabezpieczenie sprzętu zastępczego (access pointów), aby w razie awarii dokonać szybkiej wymiany. Dzięki efektywnemu zarządzaniu sieciami, możliwe jest utrzymanie wysokiej wydajności oraz niezawodności sieci.

Przyszłość WiFi w magazynie i na hali produkcyjnej

Nowe technologie i standardy IEEE

W przyszłości, bezprzewodowe połączenia oraz bezprzewodowe sieci WLAN będą coraz bardziej zaawansowane dzięki nowym technologiom i standardom IEEE. Wprowadzenie nowych standardów, takich jak IEEE 802.11ax czy IEEE 802.11ay, pozwoli na zwiększenie przepustowości, zasięgu oraz niezawodności interfejsu bezprzewodowej sieci. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą jeszcze efektywniej korzystać z bezprzewodowych sieci, co przyczyni się do dalszego wzrostu wydajności i elastyczności systemów przemysłowych.

Automatyczne systemy sterowania i urządzenia zautomatyzowane

W przyszłości, urządzenia zautomatyzowane oraz systemy sterowania będą coraz bardziej wykorzystywać technologię bezprzewodową. Dzięki temu, automatyczne systemy będą mogły jeszcze sprawniej komunikować się ze sobą oraz z centralnym systemem sterowania, co pozwoli na lepszą koordynację pracy oraz szybsze reagowanie na zmieniające się warunki w procesach magazynowych, produkcyjnych czy przemysłowych.

Przyszłe zastosowania sieci bezprzewodowej w przemyśle

W przyszłości, sieć wifi wymaga jeszcze większej integracji z różnymi urządzeniami przemysłowymi, takimi jak modemy i routery oraz urządzenia wifi client. Dzięki temu, przemysł będzie mógł jeszcze efektywniej korzystać z zalet sieci bezprzewodowych, takich jak elastyczność, łatwość rozbudowy oraz zdalne zarządzanie. W efekcie, sieci wifi przemysłowe staną się jeszcze bardziej niezawodne, wydajne oraz bezpieczne, co przyczyni się do dalszego wzrostu ich popularności w przemyśle.

Jeśli masz pytania dotyczące rozwiązań sieciowych, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem

Często zadawane pytania (FAQ) - Sieci przemysłowe

Czym jest gospodarka magazynowa?

Gospodarka magazynowa to system działań obejmujący przechowywanie, sortowanie i dystrybucję towarów, wraz z zarządzaniem i optymalizacją tych procesów.

Jakie są kluczowe zasady skutecznej gospodarki magazynowej?

Kluczowe zasady to właściwa organizacja przestrzeni, systematyczność, kontrola stanów magazynowych, oraz ciągłe monitorowanie i optymalizacja procesów.

Dlaczego gospodarka magazynowa jest ważna dla przedsiębiorstw?

Gospodarka magazynowa jest istotna dla zapewnienia sprawnej rotacji towarów, minimalizacji strat i optymalizacji kosztów, co bezpośrednio wpływa na konkurencyjność i rentowność firmy.

W jaki sposób można usprawnić gospodarkę magazynową?

Można ją usprawnić przez automatyzację procesów, regularne szkolenia pracowników, optymalizację przestrzeni magazynowej, stosowanie efektywnych narzędzi zarządzania, jak WMS czy RFID, oraz inwestowanie w nowoczesne technologie.

Co to jest system WMS i jakie ma znaczenie w zarządzaniu magazynem?

System WMS (Warehouse Management System) to narzędzie do zarządzania magazynem, które pomaga w automatyzacji procesów, efektywności pracy i redukcji kosztów poprzez lepsze zarządzanie zasobami magazynowymi.

Jak technologie wpływają na współczesną gospodarkę magazynową?

Technologie takie jak automatyczne wózki, RFID czy sztuczna inteligencja pozwalają na szybsze i dokładniejsze procesy magazynowe, redukując błędy i koszty, oraz umożliwiają lepsze prognozowanie trendów i potrzeb klientów.

Jakie są metody zwiększenia elastyczności i skalowalności magazynu?

Elastyczność i skalowalność można zwiększyć poprzez modularne systemy magazynowania, inwestycje w rozwiązania automatyzacyjne oraz adaptację magazynu do zmieniających się warunków rynkowych i sezonowości popytu.

W jaki sposób można integrować zrównoważony rozwój w magazynie?

Można to osiągnąć przez wybór ekologicznych rozwiązań, jak recykling odpadów, wykorzystanie energii odnawialnej, czy ekologiczne opakowania.

Jakie są korzyści z regularnej inwentaryzacji i stosowania etykietowania w magazynie?

Regularna inwentaryzacja pomaga w kontrolowaniu stanów magazynowych i wykrywaniu nieścisłości, a etykietowanie ułatwia identyfikację i kompletację produktów, przyspieszając procesy i redukując błędy.

Jak interakcja z klientem wpisuje się w zarządzanie magazynem?

Współczesne zarządzanie magazynem obejmuje także dostarczanie klientom informacji o stanie magazynu, czasie realizacji zamówień i możliwościach zwrotów, co przekłada się na lepszą obsługę klienta i jego satysfakcję.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.