Kompendium wiedzy o RFID

4 sierpnia 2020
Autor: Aspekt
Czas czytania: 6 minut

Systemy zdalnej identyfikacji radiowej po raz pierwszy zostały użyte w latach 70 minionego stulecia. Pomimo iż rozwiązanie to wzbudza nadal pewne kontrowersje, zyskuje coraz większą popularność m.in. w handlu, sektorze TSL i magazynach. Technologia RFID jawi się jako bardziej wydajna alternatywa dla kodów kreskowych, efektywny sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, narzędzie wpływające na znaczne oszczędności czasu. Przeczytajcie dlaczego.

Czym jest RFID?

RFID, czyli radio-frequency identification, to systemy zdalnej identyfikacji przeprowadzanej drogą bezprzewodową przy użyciu fal radiowych. Procedura uwzględnia przesył i odczyt informacji, a także elektroniczne zasilanie nośników.

Zastosowanie RFID

Systemy RFID są używane głównie w produkcji, przemyśle, logistyce, transporcie i handlu. Swoje zastosowanie znajdują w obszarach takich jak: inwentaryzacja, ewidencja opakowań zwrotnych, znakowanie majątku, bezpieczeństwo i kontrola dostępu, monitorowanie i śledzenie produkcji, nadzór łańcucha dostaw, identyfikacja pojazdów, rejestracja i znakowanie wyrobów, a także identyfikacja pracowników oraz rejestracja czasu ich pracy.

W przypadku sektora TSL i magazynów radiowa identyfikacja produktów w łańcuchu dostaw to pełniejsza kontrola procesów magazynowych, większa dokładność w zarządzaniu rotacją towarów, zmniejszenie czasu wykonywania operacji magazynowych, usprawnienie inwentaryzacji, łatwiejsza kontrola stanów minimalnych i maksymalnych, mniej popełnianych błędów, co procentuje w postaci oszczędności czasu i pieniędzy. Systemy RFID zastosowane w magazynach przysklepowych przekładają się na lepszą jakość obsługi - korzystając z pełnej informacji o zajętości magazynu, pracownicy sprawniej lokalizują towar na półkach. Stosujące metki radiowe z oznaczeniami RFID, supermarkety wielkopowierzchniowe zmniejszają, w ten sposób, liczbę kradzieży sklepowych.

Transpondery RFID

Transpondery RFID określane także jako tagi, chipy lub znaczniki RFID to nośniki danych, które mogą mieć różne kształty i rozmiary (od 0,4 × 0,4 mm). Umożliwiają zapisywanie, przechowywanie i odczytywanie informacji. Zasięg odczytu od kilku centymetrów do kilkunastu metrów w zależności od wielkości etykiety oraz rodzaju produktu, na którym tag jest umieszczony.

Transponder RFID składa się z trzech elementów:

  1. UKŁADU SCALONEGO (CHIP), czyli mikroprocesora i pamięci, które przechowują zakodowane w tagu informacje.
  2. ANTENY, odpowiedzialnej za emisję i odbiór sygnału radiowego.
  3. OBUDOWY, która może mieć przeróżne formy, od foliowej naklejki, poprzez etykiety papierowe, aż do zamkniętych pojemników i kapsułek z tworzyw.

Pasywne i semipasywne etykiety RFID nie zawierają baterii, otrzymują energię z fal radiowych generowanych przez czytnik. Kiedy znacznik odbiera fale z czytnika, energia przepływa przez wewnętrzną antenę do układu scalonego. Tagi aktywne używają baterii do wysyłania fal radiowych do czytnika. Są wykorzystywane do znakowania obiektów, które muszą być czytane na duże odległości, do ponad 35 metrów.

Obok funkcji zapisu danych znaczniki mogą mieć możliwość uruchamiania procesów lub alarmów.

Częstotliwość RFID

W technologii RFID wykorzystuje się trzy główne standardy:

1) RFID niska częstotliwość LF (LOW FREQUENCY)

Standard wykorzystujący częstotliwość z zakresu od 30 do 300 kHz, najczęściej 125 kHz lub 134 kHz. Pozwala na odczyt tagów z odległości do 10 cm.

2) RFID wysoka częstotliwość HF (HIGH FREQUENCY)

Obejmuje zakres częstotliwości od 3 do 30 MHz, ale zgodnie ze standardem ISO w technologii RFID wykorzystuje się wartość 13,56 MHz, która pozwala odczytać dane z odległości do około 1,5 metra.

3) RFID UHF - Ultra-wysoka częstotliwość UHF (ULTRA-HIGH FREQUENCY)

Ogólnie przyjmuje zakres od 300 MHz do 3 GHz, ale w systemach i urządzeniach częstotliwość wynosi między 860 a 960 MHz. Standard ten umożliwia dokonywanie odczytów i zapisów w odległości nawet do 15 metrów.

W przypadku fal radiowych wysokiej częstotliwość (dla RFID 865-870MHz), zaczynają się one zachowywać bardziej jak światło. Nie przenikają przez tworzywa tak dobrze i mają tendencję do odbijania się od wielu obiektów. Fale w paśmie UHF mogą być także absorbowane przez wodę.

Czytniki i anteny RFID

Czytniki to urządzenia stacjonarne lub mobilne wyposażone w moduły do transmisji radiowej, wysyłające i odbierające sygnał. Czytniki mobilne mogą działać jak przenośny terminal ręczny, mogą być wbudowane w sprzęt elektryczny lub umiejscowione na pojeździe.

System wymagający większej ilości punktów odbioru danych rozbudowywany jest poprzez zastosowanie anten. Budowa dużego systemu pozwala na jednoczesny odczyt wielu różnych tagów, które znajdą się w zasięgu czytnika lub anteny RFID.

Technika RFID znajduje się obecnie w fazie znacznego rozwoju. Z powodzeniem wpisuje się w czwarty etap rewolucji przemysłowej.

W nadchodzących latach można spodziewać się rozpowszechnienia technologii RFID w handlu detalicznym, przesyłkach kurierskich i pocztowych. Wśród wniosków uzyskanych w badaniu przeprowadzonym przez firmę Zebra znalazła się obserwacja, że zastosowanie technologii RFID w branży retail pozwala na obniżenie kosztów związanych z zasobami towarów dostępnymi w sprzedaży. Sprzedawcy detaliczni deklarują zmniejszenie stanu zapasów o ponad 75% po przejściu z ręcznego na zautomatyzowany system RFID do liczenia produktów. Co więcej, technologia RFID na poziomie artykułów generuje wzrost liczby sprzedawanych produktów na transakcję aż o 19%.

Zainteresowany tą technologią? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i naszego doradztwa. Mamy w swojej ofercie uniwersalne, zaawansowane i specjalistyczne rozwiązania dotyczące etykiet RFID, drukarek, czytników i anten.

  • Wypełnij poniższy formularz
  • W ciągu 2 dni nasi eksperci oddzwonią do Ciebie
  • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut
  • Podczas rozmowy będziesz mógł skonsultować zastosowanie RFID w procesach w Twojej firmie.

Wypełnij formularz

FORMULARZ KONTAKTOWY

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.