WMS czy TMS? Wszechstronność WMS Rewista

20 lipca 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 6 minut

Logistyka jest nieodłącznym elementem każdego biznesu. Główne wyzwanie polega na zapewnieniu skutecznego i efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw - od zamówienia produktu do dostawy do klienta.

W tej roli pojawiają się dwa kluczowe narzędzia: System Zarządzania Magazynem (WMS) i System Zarządzania Transportem (TMS).

Róźnice między WMS a TMS

WMS służy do optymalizacji procesów magazynowych, takich jak przyjmowanie dostaw, przechowywanie, kompletacja zamówień czy inwentaryzacja. Z drugiej strony, system TMS koncentruje się na zarządzaniu i optymalizacji transportu - od planowania tras, przez zarządzanie flotą, aż po monitorowanie dostaw.

Jednak które rozwiązanie wybrać? WMS czy TMS? Jeżeli prowadzisz dużą firmę handlową, która zarządza wieloma magazynami i dużym obrotem towarów, WMS będzie niezbędny. Z kolei, jeśli prowadzisz firmę transportową, gdzie priorytetem jest efektywne zarządzanie flotą pojazdów i optymalizacja kosztów transportu, TMS jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Jednak co jeśli istniałoby rozwiązanie, które integruje TMS i WMS, zapewniając jednocześnie możliwość ich samodzielnego funkcjonowania? Aspekt, autor WMS Rewista, właśnie takie rozwiązanie proponuje.

Aspekt i WMS Rewista

Aspekt to firma z własnym działem IT i zespołem deweloperów, którzy stworzyli WMS Rewista od podstaw. Ten proces tworzenia od zera daje nieograniczone możliwości dostosowania oprogramowania do specyficznych potrzeb każdego klienta. WMS Rewista jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją elastyczność, ale także dlatego, że zawiera w sobie system TMS, który może działać jako niezależny moduł.

Zapytaj o WMS naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Integracja TMS i WMS Rewista

Wewnątrz WMS Rewista znajduje się zintegrowany system TMS, składający się z kilku modułów, które mogą działać samodzielnie lub wspólnie, dostarczając kompleksową usługę. Oto niektóre z nich:

Trasowanie

Moduł ten nie tylko umożliwia automatyczne planowanie i optymalizację tras, ale także dostarcza zaawansowanych algorytmów uwzględniających różne czynniki, takie jak odległość, czas dostawy, koszty paliwa, ograniczenia drogowe i dostępność zasobów. Dodatkowo, inteligentny system trasowania jest w stanie przewidywać zmiany na drogach i sugerować alternatywne trasy na podstawie aktualnych i historycznych danych ruchu drogowego.

Spedycja

Moduł ten nie tylko zarządza całym procesem spedycji, ale również dostarcza narzędzi do automatycznego tworzenia i zarządzania dokumentacją związaną z transportem, w tym fakturami, listami przewozowymi i dokumentami celno-podatkowymi. System jest w stanie śledzić przesyłki w czasie rzeczywistym i zapewniać aktualizacje statusu, co poprawia komunikację między wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces spedycji.

Zarządzanie flotą

Ten moduł pozwala na efektywne zarządzanie flotą pojazdów. Obejmuje to nie tylko podstawowe aspekty, jak zarządzanie konserwacją, naprawami, inspekcjami i ubezpieczeniem, ale również zapewnia możliwość monitorowania wydajności pojazdów i kierowców na podstawie danych telemetrycznych. Ponadto, dzięki zaawansowanym analizom, system może pomóc w identyfikacji obszarów do poprawy i potencjalnych oszczędności kosztów.

Moduł kurier

Moduł ten zapewnia całkowitą kontrolę nad procesem dostawy, umożliwiając śledzenie statusu przesyłki w czasie rzeczywistym, komunikację z kurierem, a także zarządzanie zadaniami i harmonogramami kurierskimi. W szczególności, system Rewista WMS integruje się z systemami kurierskimi, co umożliwia wydruk listów przewozowych i raportów bezpośrednio z Rewisty, bez konieczności przełączania się na zewnętrzne aplikacje poszczególnych firm kurierskich. Dzięki wbudowanym narzędziom do planowania i śledzenia, firma może z łatwością koordynować działania kurierskie, zwiększając efektywność i zadowolenie klientów. Taki układ nie tylko poprawia efektywność, ale również redukuje ryzyko błędów wynikających z przenoszenia danych pomiędzy różnymi systemami. W ten sposób moduł kurier w systemie Rewista WMS pozwala utrzymać wysoki poziom jakości usług kurierskich przy jednoczesnym uproszczeniu i usprawnieniu procesów operacyjnych.

Van Selling

Moduł ten jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które dostarczają i sprzedają swoje produkty bezpośrednio na miejscu u klienta. Moduł umożliwia kierowcom zarządzanie procesem sprzedaży od początku do końca, w tym tworzenie zamówień, wystawianie faktur i przyjmowanie płatności. Dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania sprzedażą, firma może zwiększyć sprzedaż, poprawić zarządzanie zapasami i lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów.

Cross-docking

Moduł ten umożliwia zarządzanie procesem cross-docking, który polega na szybkim przeładunku towarów z jednego środka transportu na inny, bez konieczności ich długotrwałego magazynowania. Typowym scenariuszem jest sytuacja, gdy towar dostarczany jest do centrum dystrybucyjnego (np. TIR), skąd następnie jest przeładowywany i sortowany na mniejsze jednostki transportowe (np. busy), które dostarczają towary bezpośrednio do odbiorców. Ten proces jest niezwykle popularny w branżach takich jak kurierka, farmacja czy dystrybucja produktów kosmetycznych. Moduł Crossdock w systemie Rewista WMS umożliwia płynne i efektywne koordynowanie całego procesu cross-docking, gwarantując terminowość dostaw i zadowolenie klientów.

Zapytaj o WMS naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Podsumowanie: WMS czy TMS?

Wybór między WMS a TMS nie musi być dylematem. Dzięki oprogramowaniu WMS Rewista, przedsiębiorstwa mogą skorzystać z zalet obu systemów w jednym pakiecie. Możliwość dostosowania oprogramowania do specyficznych potrzeb firmy, a także możliwość korzystania z modułu TMS jako samodzielnego narzędzia, czyni z WMS Rewista idealne rozwiązanie dla każdego biznesu, niezależnie od wielkości czy branży.

Jeśli ciągle zastanawiasz się jaki system wybrać to wykorzystaj naszą wiedzę w pełni bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań.

  • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
  • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
  • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Powiązane tematy:

System-WMS-blog.webp
Nowoczesne systemy WMS (Warehouse Management System) oferują szereg funkcji, które ułatwiają zarządzanie magazynem i optymalizują procesy logistyczne. Sprawdź!
WMS_czy_ERP.png
System WMS jest niezależnym systemem magazynowym, który skupia się na zarządzaniu wszystkimi aspektami logistycznymi. System ERP to system do planowania zasobów przedsiębiorstwa, który łączy informacje i dane dotyczące produkcji, finansów, handlu detalicznego i innych funkcji firmy.
system_wms_rewista.png
Rewista WMS to nowoczesne, elastyczne i ekonomiczne narzędzie, którego opcje dopasowane są do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Umożliwia intuicyjne i kompleksowe zarządzanie ruchem produktów w magazynie oraz pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
Inwentaryzacja_w_magazynie.png
Inwentaryzacja w magazynie polega na dokładnym sprawdzeniu i rejestracji ilości, rodzaju i stanu wszystkich produktów znajdujących się w magazynie.
Inwentaryzacja_w_magazynie_2.png
Inwentaryzacja stanowi nieodłączny element prowadzenia magazynu, ponieważ pozwala na dokładne określenie ilości produktów znajdujących się na stanie, a także ich wartości.

Często zadawane pytania (FAQ) - WMS czy TMS

Czym jest System Zarządzania Magazynem (WMS)?

System Zarządzania Magazynem (WMS) służy do optymalizacji procesów magazynowych, takich jak przyjmowanie dostaw, przechowywanie, kompletacja zamówień czy inwentaryzacja.

Czym jest System Zarządzania Transportem (TMS)?

System Zarządzania Transportem (TMS) koncentruje się na zarządzaniu i optymalizacji transportu - od planowania tras, przez zarządzanie flotą, aż po monitorowanie dostaw.

Czy istnieje system, który integruje WMS i TMS?
Tak, firma Aspekt proponuje rozwiązanie, które integruje te dwa systemy, zapewniając jednocześnie możliwość ich samodzielnego funkcjonowania. Jest to system WMS Rewista.
Czym jest WMS Rewista?

Rewista WMS to nowoczesne, elastyczne i ekonomiczne narzędzie, które wspiera realizację procesów logistycznych w magazynach. Jest to autorski system magazynowy, stworzony w celu efektywnego zarządzania logistyką w magazynach.

Jakie korzyści oferuje WMS Rewista?

WMS Rewista oferuje kompleksowe rozwiązania, umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i skuteczne zarządzanie ruchem produktów na każdym etapie procesu magazynowego. Zapewnia doskonałą kontrolę nad procesami magazynowymi, wzrost wydajności pracy, poprawę jakości usług oraz zmniejszenie kosztów logistycznych. Dodatkowo, system ten redukuje błędy w operacjach oraz oszczędza czas pracy.

Jakie możliwości oferuje WMS Rewista?

WMS Rewista oferuje szereg zaawansowanych możliwości, takich jak tworzenie rzeczywistej mapy magazynu, śledzenie czasu operacji i aktualnych stanów magazynowych, szybki dostęp do informacji o produktach, nadzór nad procesami magazynowymi oraz opakowaniami wielokrotnego użytku. System wspiera również technologie AUTO_ID, takie jak kody kreskowe, RFID i Voice Picking. Ponadto, Rewista WMS integruje się z różnymi bazami danych, systemami zewnętrznymi i systemami kurierskimi.

Jakie moduły systemu TMS zawiera WMS Rewista?

System TMS w WMS Rewista składa się z kilku modułów, takich jak Trasowanie, Spedycja, Zarządzanie flotą, Moduł kurier, Van Selling i Crosdock. Każdy z tych modułów może działać samodzielnie lub wspólnie, dostarczając kompleksową usługę.

Czy WMS Rewista jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb klienta?

Tak, jedną z głównych zalet WMS Rewista jest jego modułowość, co oznacza, że funkcjonalności systemu mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Niezależnie od tego, czy rozwijasz własne zaplecze logistyczne, czy działasz jako operator 3PL, WMS Rewista może być doskonale dopasowany do Twojej działalności.

Jakie branże mogą skorzystać z systemu WMS Rewista?

System WMS Rewista znajdzie zastosowanie w różnych branżach, takich jak centra dystrybucyjne, magazyny logistyczne, e-commerce oraz rozbudowane zaplecza magazynowe. Może być dostosowany do potrzeb i wymagań różnych sektorów.

Jakie są zalety interfejsu WMS Rewista?

Interfejs WMS Rewista jest przejrzysty i intuicyjny, co sprawia, że korzystanie z systemu jest niezwykle proste. Pozwala on generować statystyki i raporty, co umożliwia monitorowanie wyników oraz podejmowanie świadomych decyzji. Ponadto, szybka lokalizacja zasobów i wydajna kompletacja towarów przyczyniają się do zwiększenia kontroli nad zapasami i efektywnością procesów.

Czy WMS Rewista jest kompatybilny z różnymi systemami zewnętrznymi?

Tak, WMS Rewista oferuje pełną integrację z dowolną bazą danych i systemem zewnętrznym, takimi jak ERP, platformy e-commerce czy B2B. Może być również zintegrowany z systemami kurierskimi, co ułatwia obsługę dostaw i wysyłek.

Jakie są korzyści z wdrożenia systemu WMS Rewista?

Wdrożenie systemu WMS Rewista przynosi wiele korzyści, takich jak wzrost wydajności pracy, poprawa jakości usług oraz większa odporność na rotacje kadr. Dodatkowo, system pozwala na redukcję kosztów logistycznych, ograniczenie błędów w operacjach oraz zaoszczędzenie czasu pracy.

Jak WMS Rewista ułatwia wdrożenie nowych pracowników?

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i wielojęzyczności na poziomie użytkownika, WMS Rewista ułatwia wdrożenie pracowników, niezależnie od ich znajomości języka polskiego. Pracownicy mogą szybko nauczyć się obsługi systemu i efektywnie pracować w magazynie.

Jak mogę skorzystać z WMS Rewista?

Jeśli chcesz zdobyć kontrolę nad swoim magazynem i skorzystać z możliwości, jakie oferuje WMS Rewista, skontaktuj się z nami handlowy@aspekt.net.pl. Nasz zespół pomoże Ci rozpocząć efektywną transformację Twojej logistyki.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.