Wykorzystanie metody FIFO w logistyce magazynowej

1 czerwca 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 6 minut

W logistyce magazynowej istnieje wiele metod i strategii, które mają na celu optymalizację procesów składowania, zarządzania zapasami i wysyłki towarów. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod w logistyce magazynowej jest metoda FIFO, czyli "First In, First Out". Zapewnia ona efektywne zarządzanie przepływem towarów i materiałów poprzez odpowiednie ułożenie i obsługę magazynu.

Metoda FIFO w logistyce

FIFO w logistyce magazynowej odnosi się do zasady, że towary, które zostały przyjęte jako pierwsze, powinny być również wydawane jako pierwsze. Jest to szczególnie istotne w przypadku produktów o ograniczonym okresie przydatności, takich jak żywność, leki czy materiały łatwo psujące się. Dzięki zastosowaniu metody FIFO można uniknąć strat związanych z utratą wartości towarów oraz przeterminowaniem.

Głównym celem tej metody jest minimalizacja ryzyka pozostawienia towarów w magazynie przez dłuższy czas. Działa ona na zasadzie przesuwania towarów w sposób, który zachowuje ich chronologiczne uporządkowanie. W praktyce oznacza to, że najstarsze produkty są umieszczane na przodzie półek lub innych miejscach składowania, aby były łatwo dostępne i mogły zostać wydane jako pierwsze.

FIFO zastosowanie

Jednym z kluczowych zastosowań FIFO jest obsługa towarów o ograniczonym okresie przydatności. W przypadku magazynów spożywczych, gdzie daty ważności mają kluczowe znaczenie, stosowanie metody FIFO jest niezwykle istotne. Dzięki temu można uniknąć sprzedaży przeterminowanych produktów, co może prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia konsumentów oraz strat finansowych dla przedsiębiorstwa.

Ponadto metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w magazynach, w których istnieje rotacja towarów. Dotyczy to przede wszystkim branży detalicznej, gdzie stale wprowadzane są nowe produkty, a starsze są sukcesywnie wycofywane. Dzięki zastosowaniu metody FIFO możliwe jest skuteczne zarządzanie tym procesem, zapewniając, że starsze produkty zostaną sprzedane przed wprowadzeniem nowszych, co minimalizuje straty związane z przeterminowaniem i utratą wartości towarów.

W jakich branżach stosuje się FIFO?

Podsumowanie branż, w których metoda FIFO znajduje szczególne zastosowanie:

  1. Branża spożywcza. Metoda FIFO pozwala na skuteczne zarządzanie żywnością i przestrzeganie dat ważności produktów spożywczych, co minimalizuje ryzyko sprzedaży przeterminowanych towarów i zapewnia bezpieczeństwo żywności.
  2. Branża farmaceutyczna: Dzięki FIFO można skutecznie zarządzać obrotem leków i uniknąć sprzedaży przeterminowanych produktów, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjentów.
  3. Elektronika i technologia. Metoda FIFO pozwala na efektywne zarządzanie stanami magazynowymi, minimalizując ryzyko przestarzałych produktów i strat związanych z utratą wartości.
  4. Kosmetyki i chemia gospodarcza. W branżach, gdzie wiele produktów ma ograniczony okres przydatności lub podlega zmianom jakościowym w czasie, metoda FIFO jest niezwykle istotna. Zapewnia odpowiednie zarządzanie rotacją towarów i minimalizuje straty związane z przeterminowaniem lub zmianą jakości.

Warto zaznaczyć, że metoda FIFO może być stosowana również w innych branżach, gdzie rotacja towarów lub daty przydatności mają znaczenie. Obejmuje to branże takie jak artykuły papiernicze, meble, artykuły sportowe czy artykuły sezonowe.

Metoda FIFO - korzyści w magazynowaniu

Korzystanie z FIFO w logistyce magazynowej przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, umożliwia minimalizację strat związanych z przeterminowaniem towarów, co prowadzi do redukcji kosztów. Po drugie, poprawia efektywność procesów logistycznych, umożliwiając płynny przepływ towarów i skracając czas obsługi zamówień. Po trzecie, metoda FIFO pozwala na lepsze zarządzanie stanami magazynowymi, umożliwiając szybkie wykrywanie i usuwanie przestarzałych lub uszkodzonych produktów. Wreszcie, zapewnia uczciwość wobec dostawców i klientów, gdyż zapewnienie odpowiedniej kolejności wydawania towarów wpływa na poziom zaufania między stronami.

Aby wprowadzić FIFO w logistyce magazynowej, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie oznakowanie magazynu i etykietowanie towarów, aby łatwo rozpoznać i kontrolować daty przyjęcia i wydania. Wymaga to również ścisłego monitorowania stanu zapasów i terminów przydatności do spożycia, aby móc skutecznie stosować zasadę pierwszeństwa dla najstarszych partii towarów. Automatyzacja procesów magazynowych, takich jak skanowanie kodów kreskowych lub zastosowanie systemów zarządzania magazynem jak np. Rewista WMS, może również znacznie ułatwić wdrożenie metody FIFO.

Metoda FIFO stanowi niezwykle ważne narzędzie w logistyce magazynowej, które przyczynia się do skutecznego zarządzania zapasami, minimalizacji strat i poprawy obsługi klienta. Jej zastosowanie zapewnia optymalne wykorzystanie zasobów, redukcję przeterminowanych produktów i zwiększenie efektywności magazynowej. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie metody FIFO jako integralnego elementu strategii logistycznych w przedsiębiorstwie.

Inne metody przepływu towaru w magazynie

Oprócz FIFO istnieją również inne koncepcje przepływu towarów w magazynie, które koncentrują się na kolejności wydań. Oto kilka z tych koncepcji:

  1. Metoda LIFO (Last-In, First-Out): Metoda LIFO działa w przeciwny sposób do metody FIFO. Oznacza to, że towary, które zostały przyjęte jako ostatnie, są wydawane jako pierwsze. Jest często stosowana w branżach, gdzie istnieje potrzeba wydawania najnowszych produktów jako pierwszych, na przykład w przypadku elektroniki lub mody. Metoda LIFO może być również stosowana w przypadkach, gdy starsze towary mogą być bardziej podatne na przestarzałość lub utratę wartości.
  2. Metoda FEFO (First-Expired, First-Out): Metoda FEFO jest szczególnie istotna w branżach, gdzie daty ważności towarów są kluczowe, na przykład w przypadku żywności, leków czy produktów chemicznych. Polega na wydawaniu towarów, których data ważności jest najbliższa do upływu lub przekroczenia. Dzięki temu można zapewnić, że produkty z krótszym okresem przydatności będą wydawane jako pierwsze, minimalizując straty związane z przeterminowaniem.

Warto zauważyć, że wybór konkretnej koncepcji przepływu towarów w magazynie zależy od specyfiki branży, rodzaju towarów, dat przydatności, rotacji oraz preferencji i celów przedsiębiorstwa. Każda z tych koncepcji ma swoje zalety i może być dostosowana do konkretnych wymagań i warunków działalności logistycznej w danym magazynie.

Zastanawiasz się, która metoda sprawdzi się w Twojej firmie? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i naszego doradztwa.

  • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając poniżej przycisk "Zarezerwuj"
  • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
  • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

 

Powiązane tematy:

FEFO.webp
Metoda FEFO to strategia zarządzania zapasami kładąca nacisk na wydawanie produktów z magazynu według kolejności ich dat ważności – od najkrótszej do najdłuższej.

Często zadawane pytania (FAQ)
Metoda FIFO w logistyce magazynowej

Jak można zdefiniować metodę FIFO w logistyce magazynowej?

Metoda FIFO (First In, First Out) odnosi się do zasady, że towary, które zostały przyjęte jako pierwsze, powinny być również wydawane jako pierwsze. Polega na ułożeniu i obsłudze magazynu w taki sposób, aby zapewnić efektywne zarządzanie przepływem towarów i materiałów.

Jakie są zastosowania metody FIFO w logistyce magazynowej?

Metoda FIFO jest szczególnie istotna w obszarze towarów o ograniczonym okresie przydatności, takich jak żywność, leki czy materiały łatwo psujące się. Dzięki zastosowaniu metody FIFO można uniknąć strat związanych z utratą wartości towarów oraz przeterminowaniem.

W jakich branżach metoda FIFO znajduje szczególne zastosowanie?

Metoda FIFO znajduje szerokie zastosowanie w branżach spożywczej, farmaceutycznej, elektroniki, technologii, kosmetyków i chemii gospodarczej. Branże te często mają do czynienia z towarem o ograniczonym okresie przydatności lub rotacją produktów.

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania metody FIFO w logistyce magazynowej?

Korzyści wynikające z zastosowania metody FIFO obejmują minimalizację strat związanych z przeterminowaniem towarów, poprawę efektywności procesów logistycznych, lepsze zarządzanie stanami magazynowymi oraz uczciwość wobec dostawców i klientów.

Czy istnieją inne koncepcje przepływu towarów w magazynie, które koncentrują się na kolejności wydań?

Tak, oprócz metody FIFO istnieją inne koncepcje przepływu towarów, które koncentrują się na kolejności wydań, takie jak metoda LIFO (Last-In, First-Out) i metoda FEFO (First-Expired, First-Out).

Jakie są główne różnice między metodą FIFO a metodą LIFO?

Metoda FIFO wydaje towary w kolejności, w jakiej zostały przyjęte, podczas gdy metoda LIFO wydaje towary w odwrotnej kolejności, zaczynając od tych przyjętych jako ostatnie. Metoda FIFO koncentruje się na minimalizacji strat związanych z przeterminowaniem, podczas gdy metoda LIFO może być stosowana, gdy istnieje potrzeba wydawania najnowszych produktów jako pierwszych.

Jakie są główne różnice między metodą FIFO a metodą FEFO?

Metoda FIFO skupia się na wydawaniu towarów w kolejności przyjęcia, natomiast metoda FEFO skupia się na wydawaniu towarów, których data ważności jest najbliższa do upływu lub przekroczenia. Metoda FIFO minimalizuje straty związane z przeterminowaniem, podczas gdy metoda FEFO minimalizuje ryzyko wydawania przeterminowanych produktów.

Jak można wprowadzić metodę FIFO w logistyce magazynowej?

Wprowadzenie metody FIFO wymaga odpowiedniego oznakowania magazynu i etykietowania towarów, ścisłego monitorowania stanu zapasów i terminów przydatności do spożycia, a także automatyzacji procesów magazynowych za pomocą skanowania kodów kreskowych lub systemów zarządzania magazynem.

Czy metoda FIFO może być stosowana w innych branżach niż te wymienione?

Tak, metoda FIFO może być stosowana również w innych branżach, gdzie rotacja towarów lub daty przydatności mają znaczenie, takich jak artykuły papiernicze, meble, artykuły sportowe czy artykuły sezonowe.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.