W związku z panującą epidemią koronawirusa SARS-Cov-2, oprócz zalecenia częstszego i dokładniejszego mycia rąk, większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji urządzeń.
Dezynfekcja urządzeń
Dezynfekcja komputerów mobilnych, tabletów, drukarek, skanerów i innych utensyliów, na których pracuje wiele osób wpisana jest w ich właściwy sposób użytkowania, niezależnie od istnienia dodatkowych zagrożeń zewnętrznych. Jednak w czasie pandemii warto przypomnieć zasady dezynfekcji urządzeń i dokonywać jej częściej, nawet kilka razy w ciągu dnia. Odkażać należy zarówno urządzenia wykorzystywane w szpitalu, lecz także ekwipunek magazynów, hal produkcyjnych, sklepów.
Poprawny sposób czyszczenia i sterylizacji urządzeń powinien być zawarty w ich instrukcjach obsługi. Różnice w głównej mierze polegają na wytycznych związanych z doborem środka chemicznego właściwego dla materiału, z którego wykonane zostały konkretne sprzęty. W zależności od zaleceń możemy stosować alkohol izopropylowy, etylowy, benzylowy, kwas octowy, rozcieńczony wybielacz chlorowy, chusteczki odkażające czy łagodne roztwory z mydła.
Ogólne zasady
Ogólne zasady dezynfekcji można ująć w kilku punktach:
- Przed dezynfekcją należy bezwzględnie wyłączyć zasilanie elektryczne urządzenia.
- Sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia, które środki dezynfekujące mogą narazić urządzenie na uszkodzenie powierzchni.
- Do czyszczenia używać zwilżonych, nie mokrych, miękkich ściereczek.
- Środek dezynfekujący powinien być naniesiony na ściereczkę.
- Nigdy nie należy wylewać środka bezpośrednio na urządzenie!
- Nie można dopuść do gromadzenia się płynu czyszczącego w zagłębieniach urządzenia.
- Do czyszczenia wąskich obszarów, powinno się używać zwilżonych, bawełnianych aplikatorów.
- Po przetarciu, przed ponownym użyciem, należy wysuszyć powierzchnię urządzenia – pozwolić na swobodne wyschnięcie lub osuszyć przecierając ją delikatnie suchym ręcznikiem.
- Przed ponownym podłączeniem do prądu należy sprawdzić, czy wtyczki są w pełni wysuszone.
Czyste ręce + czyste urządzenia = jeszcze skuteczniejsza strategia kontroli infekcji
Mając świadomość zagrożeń jakie niosą ze sobą praktyki związane z niewłaściwym podejściem do dezynfekowania urządzeń, firmy: Datalogic, Honeywell czy Zebra opublikowały zalecenia dotyczące dezynfekcji urządzeń, które można, zwłaszcza wobec obecnego zagrożenia, rozciągnąć na działania prewencyjne we wszystkich branżach w celu ochrony zdrowia personelu i klientów.