LAN czy WLAN w małej firmie?

4 kwietnia 2024
Autor: Aspekt
Czas czytania: 7 minut

Lan czy wlan.webp

Wybór odpowiedniego rozwiązania sieciowego jest kluczowym zadaniem dla każdego przedsiębiorcy dążącego do efektywnego zarządzania komunikacją i przepływem danych w swojej firmie.

Wybór między LAN a WLAN

Wybór między tradycyjną siecią lokalną LAN a nowoczesnymi rozwiązaniami bezprzewodowymi WLAN stanowi kluczową decyzję w kontekście zarządzania komunikacją i przepływem danych w ramach każdej firmy, zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach. Decydując się na implementację bezprzewodowej sieci WLAN czy też sieci przewodowej LAN, przedsiębiorcy muszą dokładnie rozważyć charakterystykę oraz zastosowanie sieci w swojej działalności. Zarówno sieci LAN, jak i WLAN oferują unikalne zalety, które mogą wpłynąć na efektywność operacyjną oraz możliwości rozwoju firmy.

Sieci przewodowe LAN, ze swoją stabilnością połączenia i szybkością łącza, są często preferowane tam, gdzie bezpieczeństwo danych oraz niezawodność są priorytetem. Z kolei sieci bezprzewodowe WLAN, oferujące bezprzewodowe połączenie oraz elastyczność użytkowania, są idealne dla środowisk, gdzie mobilność i szybka adaptacja do zmieniających się warunków pracy mają kluczowe znaczenie. Wdrażanie sieci WLAN w firmie wymaga starannego projektowania oraz konfiguracji sieci, aby zapewnić optymalne pokrycie i wydajność.

Również modernizacja istniejących struktur sieciowych, zarówno WLAN/LAN, jak i rozszerzenie ich funkcjonalności poprzez dodanie nowych urządzeń sieciowych, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Utrzymanie sieci WLAN oraz sieci LAN, w tym regularne aktualizacje oprogramowania, monitoring ip oraz zarządzanie siecią urządzeń, takich jak kontrolery WLAN, stanowią fundament zapewnienia ciągłości działania i bezpieczeństwa w firmowej sieci komputerowej.

Sieć przewodowa (LAN) - stabilność i bezpieczeństwo

LAN, czyli Local Area Network, to sieć lokalna, która łączy urządzenia w ograniczonym obszarze (np. w biurze) za pomocą kabli. Jest to tradycyjna forma sieci, która oferuje wysoką prędkość transmisji danych i stabilność połączenia.

Zalety sieci LAN:

 • Bezpieczeństwo: Połączenia przewodowe są trudniejsze do przechwycenia niż te bezprzewodowe, co czyni LAN bezpieczniejszym wyborem dla przesyłania wrażliwych danych.

 • Stabilność: LAN zapewnia stałą, wysoką prędkość połączenia, co jest kluczowe dla aplikacji wymagających dużych przepustowości, takich jak transfer plików czy strumieniowanie wideo.

 • Niskie opóźnienia: W sieciach LAN opóźnienia są zazwyczaj niższe niż w sieciach WLAN, co jest ważne w aplikacjach czasu rzeczywistego.

Ograniczenia przewodowej sieci LAN:

 • Brak mobilności: Przewodowa natura LAN ogranicza mobilność urządzeń. Pracownicy muszą być fizycznie podłączeni do sieci, aby uzyskać dostęp do zasobów.

 • Koszty instalacji: Instalacja sieci LAN może być kosztowna, zwłaszcza w większych przestrzeniach, gdzie wymagane są długie okablowania i dodatkowe sprzęty sieciowe.

Poznaj ofertę sieci LAN

Sieć bezprzewodowa (WLAN) - mobilność i elastyczność

WLAN, czyli Wireless Local Area Network, to sieć, która łączy urządzenia bez użycia kabli, zazwyczaj za pomocą fal radiowych. Jest to rozwiązanie, które oferuje większą elastyczność i mobilność.

Zalety sieci WLAN:

 • Mobilność: WLAN umożliwia pracownikom łatwy dostęp do sieci z dowolnego miejsca w zasięgu, co zwiększa elastyczność pracy i wspiera mobilność.

 • Łatwość instalacji: Uruchomienie sieci WLAN jest zazwyczaj szybsze i tańsze niż LAN, szczególnie w trudno dostępnych lub tymczasowych miejscach pracy.

 • Skalowalność: Dodawanie nowych użytkowników lub urządzeń do sieci WLAN jest proste i nie wymaga dodatkowego okablowania.

Ograniczenia:

 • Bezpieczeństwo: Sieci WLAN mogą być bardziej narażone na ataki z zewnątrz, dlatego wymagają stosowania silnych protokołów bezpieczeństwa.

 • Zakłócenia i stabilność: Połączenia bezprzewodowe mogą być podatne na zakłócenia od innych urządzeń, co może wpłynąć na stabilność połączenia.

Poznaj ofertę sieci WLAN

Niezbędne elementy każdej sieci - urządzenia WLAN/LAN

Dla LAN:

 • Kable sieciowe: Najczęściej stosowane są kable kategorii 5e, 6, 6a lub wyższe, zapewniające odpowiednią prędkość i jakość transmisji.
 • Przełączniki (Switches): Urządzenia te umożliwiają połączenie wielu urządzeń w sieci i zarządzanie ruchem danych.
 • Router: Pełni funkcję bramy do Internetu oraz zabezpieczeń sieciowych, a w niektórych przypadkach także zarządzanie ruchem wewnętrznym.
 • Szafa rackowa i akcesoria: Umożliwiają organizację i zabezpieczenie sprzętu sieciowego.

Dla WLAN:

 • Punkty dostępu (AP, accesspointy): Są sercem sieci WLAN, zapewniając bezprzewodowy dostęp do sieci.
 • Router bezprzewodowy: Pełni podobne funkcje co w LAN, ale dodatkowo obsługuje bezprzewodową transmisję danych.
 • Oprogramowanie do zarządzania siecią: Pomaga w optymalizacji pokrycia i wydajności sieci, a także w monitorowaniu bezpieczeństwa.

Utrzymanie sieci LAN i WLAN

Zarządzanie i utrzymanie przewodowej sieci LAN oraz bezprzewodowej sieci WLAN wymaga systematycznego podejścia, aby zapewnić ich niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność działania. Utrzymanie sieci, zarówno przewodowej (LAN) jak i bezprzewodowej (WLAN), obejmuje szereg działań, mających na celu optymalizację pracy oraz zapewnienie ciągłości dostępu do zasobów sieciowych.

W przypadku sieci LAN:

 • Zarządzanie urządzeniami LAN: Regularne przeglądy stanu urządzeń sieciowych, takich jak przełączniki, routery, oraz serwery, są niezbędne dla zapewnienia sprawności sieci lokalnej.

 • Konfiguracja sieci: Adekwatne ustawienia konfiguracyjne sieci LAN gwarantują optymalną szybkość łącza oraz minimalizują ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

 • Bezpieczeństwo danych: Implementacja zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, w tym firewalli oraz systemów wykrywania i zapobiegania intruzjom, jest kluczowa dla ochrony wrażliwych danych w sieci lokalnej LAN.

W kontekście sieci WLAN:

 • Wdrożenie sieci WIFI: Kluczowe jest strategiczne rozmieszczenie punktów dostępowych, aby zapewnić równomierne pokrycie sygnałem oraz uniknąć "martwych stref" w firmie.

 • Utrzymanie sieci WIFI: Regularna aktualizacja oprogramowania urządzeń WLAN, w tym punktów dostępowych i kontrolerów WLAN, jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności sieci bezprzewodowej.

 • Zarządzanie częstotliwością: Wybór częstotliwości sieci ( częstotliwość 2,4 GHz lub 5 GHz) powinien być dostosowany do specyficznych potrzeb i charakterystyki środowiska, aby zoptymalizować działanie sieci WLAN.

 • Bezprzewodowe rozwiązania: Implementacja zaawansowanych technologii, takich jak OFDMA czy MU-MIMO, może znacząco poprawić jakość i szybkość bezprzewodowej łączności w sieci WLAN.

Ogólne zasady utrzymania sieci (LAN/WLAN):

 • Monitoring i diagnostyka: Stosowanie narzędzi do monitoringu sieci pozwala na bieżące śledzenie wydajności i szybkie wykrywanie potencjalnych problemów w infrastrukturze sieciowej.

 • Zarządzanie aktualizacjami: Regularne aktualizacje oprogramowania sieciowego i firmware urządzeń zapewniają ochronę przed najnowszymi zagrożeniami i wykorzystanie najnowszych funkcji.

 • Mobile Device Management (MDM): Narzędzia MDM umożliwiają efektywne zarządzanie mobilnymi urządzeniami podłączonymi do sieci, zwiększając bezpieczeństwo i kontrolę nad firmową siecią komputerową.

 • Edukacja użytkowników: Świadomość i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez użytkowników sieci jest fundamentalna dla utrzymania bezpieczeństwa sieciowego LAN i WLAN.

Podsumowanie i zalecenia

Decyzja o wyborze między WLAN a LAN w małej firmie powinna być podjęta po dokładnej analizie specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa. Zastosowanie sieci LAN jest zalecane dla firm, które wymagają wysokiej przepustowości, stabilności połączenia i najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Z kolei wdrożenie sieci WLAN w firmie gwarantuje bezprzewodową łączność i będzie lepszym wyborem dla firm ceniących sobie mobilność pracowników, elastyczność i łatwość rozbudowy sieci.

W idealnym świecie, małe firmy powinny rozważyć implementację hybrydowego rozwiązania, łączącego zalety obu technologii. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie stabilnego dostępu do zasobów sieciowych przy jednoczesnym umożliwieniu pracownikom swobodnego poruszania się po przestrzeni biurowej. Bez względu na wybór, kluczowe jest zabezpieczenie sieci za pomocą silnych haseł, szyfrowania i regularnych aktualizacji oprogramowania, aby chronić dane firmy przed nieautoryzowanym dostępem.

Jeśli masz pytania dotyczące sieci LAN i WLAN, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.