Jak można ułatwić inwentaryzację w magazynie?

17 marca 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 5 minut

Inwentaryzacja stanowi nieodłączny element prowadzenia magazynu, ponieważ pozwala na dokładne określenie ilości produktów znajdujących się na stanie, a także ich wartości.

Inwentaryzacja - jak ją ułatwić?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że proces inwentaryzacji może być czasochłonny i żmudny, a w przypadku nieprawidłowej lub niedokładnej inwentaryzacji, może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla przedsiębiorstwa. Aby ułatwić inwentaryzację w magazynie, warto zastosować odpowiednie narzędzia i technologie, które umożliwią dokładne i szybkie przeprowadzenie tego procesu. Istnieje wiele sposobów, aby go ułatwić. Oto kilka przykładów:

 • Zastosowanie kodów kreskowych lub RFID
  Korzystanie z etykiet z kodami kreskowymi lub technologii RFID (Radio Frequency Identification) pozwala na łatwe i szybkie skanowanie towarów podczas inwentaryzacji.
 • Wykorzystanie systemów informatycznych typu WMS
  Stosowanie systemów informatycznych do zarządzania magazynem pozwala na szybkie i dokładne porównanie stanu faktycznego z systemowym. W ten sposób można łatwo wykryć nieprawidłowości i błędy.
 • Przeprowadzenie inwentaryzacji w dogodnym dla pracowników terminie
  Inwentaryzacja w magazynie może być trudna dla pracowników, którzy muszą zrezygnować z innych zadań, aby zająć się zliczaniem towarów. Dlatego ważne jest, aby wyznaczyć odpowiedni czas na inwentaryzację, kiedy nie będzie zbyt dużo pracy i pracownicy będą mieli czas na przeprowadzenie dokładnego sprawdzenia stanu magazynowego.
 • Dbanie o porządek w magazynie
  Utrzymanie magazynu w czystości i porządku ułatwia przeprowadzenie inwentaryzacji. Jeśli wszystkie produkty są ułożone w odpowiedni sposób, to pracownicy będą mieli łatwiejszy dostęp do towarów i będą mogli szybciej i łatwiej zliczać stan magazynowy.
 • Szkolenie pracowników
  Ważne jest, aby pracownicy byli przeszkoleni w zakresie przeprowadzania inwentaryzacji, aby mogli wykonywać swoje zadania dokładnie i sprawnie. Dlatego warto zorganizować szkolenia w zakresie procedur inwentaryzacyjnych i korzystania z narzędzi informatycznych.

Jak system WMS ułatwia inwentaryzację

System WMS (Warehouse Management System) znacznie ułatwia przeprowadzenie inwentaryzacji w magazynie. System WMS umożliwia automatyczne śledzenie i aktualizowanie informacji o stanie zapasów w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pracownicy magazynu mogą szybko i łatwo zidentyfikować różnice między ilościami produktów zapisanymi w systemie, a faktycznym stanem magazynu.

System WMS również umożliwia pracownikom magazynu łatwe i szybkie wyszukiwanie produktów oraz dokładne śledzenie ich przemieszczeń w magazynie. To ułatwia proces inwentaryzacji, ponieważ pracownicy mogą dokładnie określić, gdzie znajdują się poszczególne produkty i w jaki sposób można je zlokalizować. Ponadto, system WMS umożliwia automatyczne generowanie raportów, które zawierają dokładne informacje o stanie zapasów, co ułatwia analizę i zarządzanie zapasami.

Inwentaryzacja_Rewista

Zalety systemu WMS w kontekście inwentaryzacji

 • Szybsza inwentaryzacja
  WMS umożliwia skanowanie kodów kreskowych lub RFID, co znacznie przyspiesza proces inwentaryzacji. WMS może także generować raporty automatycznie, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego przepisywania danych.
 • Dokładniejsza inwentaryzacja
  WMS pozwala na dokładne śledzenie każdego ruchu produktu w magazynie, dzięki czemu łatwiej jest wykryć braki lub nadmiary. Dzięki temu inwentaryzacja jest bardziej dokładna i precyzyjna.
 • Ścisła kontrola magazynu
  WMS umożliwia monitorowanie stanów magazynowych na bieżąco, co ułatwia wykrycie błędów i nieprawidłowości. WMS może także przypominać o konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji w określonych terminach, co pozwala na utrzymanie ścisłej kontroli nad stanem magazynowym.
 • Lepsza organizacja magazynu
  WMS pozwala na łatwe śledzenie lokalizacji produktów w magazynie, co ułatwia znalezienie ich podczas inwentaryzacji. WMS może także sugerować optymalne trasy przemieszczania się po magazynie, co oszczędza czas i zwiększa efektywność procesów logistycznych.
 • Redukcja kosztów
  WMS umożliwia lepszą kontrolę nad stanem magazynowym, co pozwala na uniknięcie nadmiarów i braków produktów. Dzięki temu magazyn może być bardziej efektywnie wykorzystywany, a koszty związane z nadmiarami lub brakami produktów mogą być ograniczone.

W związku z tym, że system WMS umożliwia automatyzację wielu procesów magazynowych, w tym inwentaryzacji, może znacznie usprawnić pracę magazynu i przyczynić się do poprawy efektywności i dokładności zarządzania zapasami.

Planujesz inwentaryzację w Twoim magazynie? Wybierz nasze autorskie rozwiązanie WMS Rewista. Skonsultuj się z nami i skorzystaj z naszego doradztwa.

 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji klikając poniżej przycisk "Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem"
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut
 • Podczas rozmowy będziesz mógł skonsultować możliwości naszego systemu WMS Rewista w Twojej firmie.

 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.