Jak przeprowadzić inwentaryzację w magazynie

2 marca 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 5 minut

Inwentaryzacja w magazynie polega na dokładnym sprawdzeniu i rejestracji ilości, rodzaju i stanu wszystkich produktów znajdujących się w magazynie. Celem inwentaryzacji jest skontrolowanie, czy ilości produktów w magazynie zgadzają się z faktycznym stanem.

Na czym polega inwentaryzacja?

W trakcie inwentaryzacji pracownicy magazynu sprawdzają każdy produkt, porównując jego stan z informacjami zapisanymi w systemie magazynowym. Mogą stosować różne metody inwentaryzacji, w tym skanowanie kodów kreskowych lub ręczne zapisywanie danych.

Po zakończeniu inwentaryzacji, dane są wprowadzane do systemu magazynowego WMS, aby zapewnić aktualne informacje o stanie zapasów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, np. braków lub uszkodzeń produktów, należy podjąć odpowiednie kroki, aby wyjaśnić ich przyczyny i wprowadzić poprawki w systemie magazynowym.

Jak przeprowadzić inwentaryzację w magazynie?

Inwentaryzacja środków trwałych w magazynie to istotny proces, który pozwala na kontrolowanie stanu zapasów i uniknięcie niemiłych sytuacji, takich jak braki w towarach lub przepełnione magazyny. Oto kilka sposobów, jak sprawnie zrobić inwentaryzację w magazynie:

 • Przygotuj się do inwentaryzacji z wyprzedzeniem, ustal datę i czas trwania procesu oraz zdefiniuj zadania, które należy wykonać podczas inwentaryzacji.
 • Włącz do procesu inwentaryzacji zespół pracowników, których zadaniem będzie przeprowadzenie przeglądu stanu zapasów i zgłaszanie ewentualnych błędów. Upewnij się, że każdy z pracowników oddelegowanych do inwentaryzacji zna swoje zadania i rozumie cel inwentaryzacji.
 • Użyj odpowiedniego sprzętu, jak skanery kodów kreskowych czy skanery tagów RFID, aby przyspieszyć inwentaryzację i zminimalizować ryzyko pomyłek.
 • Wykonuj inwentaryzację sektorami, a nie od razu całego magazynu. Skoncentruj się na jednym sektorze i dokładnie sprawdź stan każdego produktu w tym obszarze.
 • Wprowadź wyniki do systemu magazynowego WMS, aby mieć aktualną wiedzę na temat stanu zapasów.
 • Sprawdź, czy stan zapasów jest zgodny z danymi w systemie magazynowym WMS. Jeśli wykryjesz błędy, spróbuj ustalić ich przyczyny i wprowadź poprawki, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Narzędzia do przeprowadzenia inwentaryzacji w magazynie

Istnieje wiele narzędzi, które można wykorzystać do przeprowadzenia inwentaryzacji w magazynie. Kilka z nich prezentujemy poniżej:

 • Sprawny WMS czyli system do zarządzania magazynem - umożliwia kontrolowanie i nadzorowanie wszystkich operacji w magazynie.
 • Skanery kodów kreskowych pozwalają na szybkie i dokładne zeskanowanie kodów kreskowych znajdujących się na produktach, co ułatwia identyfikację i przetwarzanie danych.
 • Systemy RFID (Radio Frequency Identification) wykorzystują etykiety z wbudowanym tagiem i umożliwiają szybkie i łatwe zlokalizowanie produktów w magazynie.
 • Komputery przenośne i mobilne stacje robocze z dostępem do systemu magazynowego WMS, które w czasie rzeczywistym pozwalają pracownikom magazynu na przeglądanie i aktualizowanie informacji o stanie zapasów.
 • Notatniki, długopisy, klikery, które pozwalają na ręczne zliczanie i zapisanie danych, zwłaszcza w przypadku produktów bez kodów kreskowych lub RFID. Metoda ta stosowana jest zwłaszcza w przypadku małych magazynów.

Wybór odpowiednich narzędzi zależy od indywidualnych potrzeb, specyfiki i wielkości magazynu. Ważnym czynnikiem jest korzystanie z rozwiązań, które są łatwe w użyciu, dokładne i umożliwiają szybkie przetwarzanie danych.

Rodzaje inwentaryzacji na magazynie

Inwentaryzacja w magazynie może odbywać się na kilka różnych sposobów. Najczęściej spotykanymi rodzajami inwentaryzacji są:

 • Inwentaryzacja ciągła polega na systematycznym porównywaniu stanu faktycznego z systemowym. To taki rodzaj inwentaryzacji, który odbywa się na bieżąco, wraz z przyjęciami i wydaniami towarów.
 • Inwentaryzacja cykliczna czyli inwentaryzacja wykonywana okresowo, np. co kwartał lub co pół roku.
 • Inwentaryzacja roczna to najczęstszy rodzaj inwentaryzacji, która odbywa się raz w roku i polega na zliczeniu całego stanu magazynowego.
 • Inwentaryzacja kontrolna to specjalny rodzaj inwentaryzacji, w którym, aby uniknąć oszustw i nieprawidłowości, magazynierzy nie zostają poinformowani o dokładnym terminie inwentaryzacji.
 • Inwentaryzacja specjalna to rodzaj inwentaryzacji, który jest przeprowadzany z określonego powodu, np. w przypadku przeprowadzki magazynu, kontroli podatkowej czy policyjnej lub likwidacji działalności.
 • Inwentaryzacja przyjęcia/wydania jest wykonywana w momencie przyjęcia lub wydania towaru z magazynu, która pozwala na sprawdzenie, czy stan faktyczny zgadza się ze stanem systemowym.

Inwentaryzacja to niezwykle ważny element utrzymania dobrej organizacji magazynu i minimalizacja kosztów. To proces wymagający czasu i zaangażowania, dzięki któremu przedsiębiorstwo uzyskuje dokładne informacje na temat stanu zapasów. To jak zrobić inwentaryzację magazynu, zależy od wielu różnych czynników. W skład inwentaryzacji wchodzi także kontrola bezpieczeństwa, która obejmuje sprawdzenie dostawców, wyeliminowanie zbędnych produktów oraz określenie potencjalnych ryzyk. Podczas inwentaryzacji magazynu należy przestrzegać procedur i skrupulatnie odnotowywać stany magazynowe w systemach magazynowych.

Planujesz wprowadzenie systemu magazynowego WMS w Twoim magazynie? Wybierz nasze autorskie rozwiązanie WMS Rewista. Skonsultuj się z nami i skorzystaj z naszego doradztwa.

 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji klikając poniżej przycisk "Zarezerwuj"
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut
 • Podczas rozmowy będziesz mógł skonsultować możliwości naszego systemu WMS Rewista w Twojej firmie.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.