System WMS czy moduł magazynowy ERP

17 lutego 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 8 minut

System WMS zazwyczaj obejmuje funkcje, takie jak zarządzanie magazynem, przyjmowanie towarów, składowanie, kontrola jakości, kompletacja i wydawanie materiałów, podczas gdy system ERP skupia się na planowaniu i optymalizacji procesu finansowego.

Z kolei system WMS może pomóc firmom w efektywnym gospodarowaniu ich zasobami ludzkimi (w obszarze magazynu) i fizycznymi poprzez szybkie reagowanie na potrzeby klientów i prawidłowe wykorzystywanie dostępnych informacji w czasie rzeczywistym.

Czym różni się system ERP od systemu WMS

System WMS łączy się z systemem ERP, aby umożliwić firmom lepsze rozpoznawanie i dostarczanie produktów oraz usprawnienie całego procesu biznesowego. Zatem różnica między systemami WMS a ERP polega na tym, że system WMS służy do optymalizacji procesów magazynowych, podczas gdy system ERP ma na celu optymalizację ogólnego procesu biznesowego całej firmy.

Definicja systemu WMS i ERP

System WMS (Warehouse Management System) jest niezależnym systemem magazynowym, który skupia się na zarządzaniu wszystkimi aspektami logistycznymi. Jego głównym celem jest umożliwienie przedsiębiorstwu sprawnej i efektywnej realizacji swoich procesów magazynowych.
System ERP (Enterprise Resource Planning) to system do planowania zasobów przedsiębiorstwa, który łączy informacje i dane dotyczące produkcji, finansów, handlu detalicznego i innych funkcji firmy. Posiada także moduł, do zarządzania magazynem. Głównym celem ERP jest optymalizacja procesu biznesowego firmy poprzez automatyzację procesu zarządzania zasobami.

Co wybrać do zarządzania magazynem? WMS czy moduł magazynowy ERP

System WMS dedykowany jest głównie branży logistycznej, produkcyjnej i handlowej. Świetne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują duże magazyny i centa dystrybucyjne z dużą ilością różnorodnych towarów. Jest skalowalny i elastycznie dostosowuje się do danego procesu. Daje nieograniczone możliwości rozbudowy zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa i zmieniającego się otoczenia rynkowego. System WMS przekazuje i analizuje dane w czasie rzeczywistym, na bieżąco optymalizując i usprawniając cały łańcuch logistyczny. Jest zaprojektowany do zadań związanych z obsługą procesu przyjęcia magazynowego (PZ, PW, PM), wydania magazynowego (WZ, RW, WM), kompletacji i wskazywania jej optymalnej ścieżki, procesu przesunięcia towaru, inwentaryzacji, zarządzania dodatkowymi zadaniami magazynowymi takimi jak np. sprzątanie, tworzenia zadań, przeglądania stanów, drukowania dokumentów magazynowych, optymalizacji wariantów tras i miejsc rozładunku, wskazywania optymalnej lokalizacji dla towaru etc.

Funkcje systemu WMS, który nie posiada moduł ERP

 • Dedykowana postać systemu i dopasowane funkcjonalności
 • Ewidencjonowanie pracy magazynierów
 • Ewidencja czasu operacji i stanów magazynowych
 • Informacje w czasie rzeczywistym
 • Tworzenie rzeczywistej mapy magazynu i optymalizacja przestrzeni magazynowej
 • Optymalizacja ścieżki kompletacji
 • Obsługa wielu lokalizacji jednocześnie
 • Zarządzanie automatyką magazynową
 • Automatyzacja procesu inwentaryzacji
 • Generowanie raportów i statystyk w oparciu o wybrane kryteria
 • Pełny monitoring łańcucha logistycznego
 • Rozbudowane raporty i statystyki

System ERP to narzędzie wspomagające prowadzenie firmy. Skupia się głownie na całościowym funkcjonowaniu i zarządzaniu zasobami organizacji, takimi jak zasoby ludzie, finansowe, rzeczowe. Dzięki niemu możemy prowadzić pełną księgowość, generować faktury, zarządzać relacjami z klientami, planować pracę, usprawnić realizację zleceń serwisowych itp. Posiada moduł magazynowy, który łączy w sobie funkcjonalność modułu do fakturowania oraz umożliwia zarządzanie zasobami w magazynie. System automatyzuje procesy przyjęcia, wydania oraz przesunięć magazynowych. Pozwala także na generowanie dokumentów magazynowych do istniejących już dokumentów handlowych. Nie jest jednak dedykowanym narzędziem do zarządzania magazynem i traktuje go bardziej w ujęciu księgowym i wartościowym niż faktycznych procesów logistycznych w nim zachodzących. Moduł magazynowy systemu ERP sprawdzi się tylko w małych magazynach, w których zachodzą chronologiczne procesy liniowe z ograniczoną liczbą wyjątków. Moduły te najczęściej nie są w stanie przetworzyć zbyt wielu informacji na raz w tak nieprzewidywalnym i dynamicznym środowisku, jakim jest magazyn.

Współpraca WMS z ERP

System do zarządzania magazynem WMS ma możliwość integracji z systemem ERP, tak aby obie platformy mogły sprawnie wymieniać się danymi, zarządzać nimi i przekazywać informacje kluczowe do niezawodnego funkcjonowania organizacji. Należy jednak pamiętać, że system ERP stanowi zawsze element nadrzędy nad WMS. Współpraca obu systemów może również ułatwić sterowanie przedsiębiorstwem poprzez bezzwłoczną aktualizację stanu magazynu i innych danych handlowo-logistycznych. Synergia obu rozwiązań zapewnia pełną kontrolę nad efektywnym funkcjonowaniem całego łańcucha logistycznego. W połączeniu z wydajnym systemem WMS, system ERP jest narzędziem niezbędnym do optymalizacji procesów biznesowych.

Jaki powinien być idealny system do zarządzania magazynem?

Doskonały system do zarządzania magazynem to taki, który potrafi idealnie dopasować się do danego biznesu i odpowiedzieć na jego potrzeby, przynosząc wzrost wydajności, oszczędności i spokój o dalszy rozwój i sprawne funkcjonowanie firmy. Ale to nie wszystko. Potrzeba automatyzacji, mobilność i nowe technologie powodują, że WMS musi być gotowy na ciągły rozwój i zmiany, np. te związane z migracji urządzeń mobilnych do systemu operacyjnego Android. Dodatkowo system do zarządzania magazynem powinien spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa oraz stwarzać możliwości integracji z innymi systemami informatycznymi.

Jaki system do magazynu wybrać?

Wybór i wdrożenie systemu do zarządzania magazynem to skomplikowany proces, który trzeba oddać w ręce profesjonalistów, których doświadczenie potwierdzone jest wieloma wdrożeniami. Wybierając dostawcę systemu do zarządzania magazynem, należy też pamiętać o sprawnej i niezawodnej obsłudze powdrożeniowej systemu, sprzętu i infrastruktury IT, która zagwarantuje, że firma sprosta zmieniającemu się otoczeniu i wymaganiom rynku. Przy wyborze systemu zarządzania magazynem należy uwzględnić jego skalowalność — czy będzie on w stanie sprostać rosnącym potrzebom firmy, jej magazynów i produkcji. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jego funkcjonalność. System powinien być dopasowany do specyficznych potrzeb magazynu.

Korzyści z wdrożenia WMS

Należy zauważyć, że system WMS oferuje szeroką gamę korzyści dla przedsiębiorstwa. Bez niego proces zarządzania magazynem jest znacznie bardziej skomplikowany. System WMS poprawia efektywność operacji magazynowych, zwiększa poziom bezpieczeństwa i precyzji oraz ułatwia obsługę procesów logistycznych. Zapewnia lepszy dostęp do informacji o stanie magazynu, zwiększając wydajność i redukując pomyłki oraz braki. Może pomóc w uproszczeniu procedur, usprawnieniu procesów odbioru i dostaw towarów, a także obniżeniu kosztów magazynowania. Przez automatyzację procesów, takich jak inwentaryzacja lub przesunięcia między magazynami, można obniżyć koszty prowadzenia firmy i poprawić efektywność operacyjną. Ponadto system może być używany do ustalania priorytetów w celu optymalizacji pracy magazynu, co zmniejsza czas potrzebny na realizację zamówień. System WMS zapewnia lepszy nadzór nad składowanymi produktami i ich stanem oraz umożliwia bardziej dokładne planowanie cyklu życia produktu. Ponadto system WMS może być wykorzystywany do zarządzania ruchem towarów w magazynie, co pomaga w optymalizacji i skracaniu czasu przeznaczonego na magazynowanie. WMS może również być stosowany do śledzenia aktywów firmy, takich jak towary lub opakowania, dzięki czemu można lepiej monitorować ich ilości i stan.

Co daje WMS?

 • Wzrost wydajności pracy, odporności na rotację kadr
 • Wzrost jakości obsługi i szybkości realizacji zamówień
 • Redukcja kosztów logistycznych
 • Redukcja błędów w operacjach
 • Optymalizacja czasu pracy
 • Poprawa organizacji magazynu
 • Minimalizacja kosztów
 • Prawidłowy przepływ informacji
 • Eliminacja papierowego obiegu dokumentów

Sprawdź, co system WMS Rewista może zrobić dla Twojego magazynu!

Dzięki wdrożeniu WMS Rewista jego użytkownicy uzyskują w pełni dedykowane i skalowalne rozwiązanie. System może zostać wdrożony w wersji rozbudowanej lub podstawowej — w zależności od potrzeb firmy oraz jest otwarty na przyszłe aktualizacje. Zarówno jego instalacja, jak i obsługa są proste i intuicyjne. Dzięki wykorzystaniu najwydajniejszych technologii zapewnia szeroką funkcjonalność.
---
Umów się na rozmowę i przetestuj system Rewista WMS.

 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.