Terminal magazynowy – jak wybrać najlepszy?

6 marca 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 5 minut

Terminal magazynowy to urządzenie, które odgrywa ważną rolę w procesie zarządzania magazynem. Służy do zbierania i przetwarzania danych o produktach, ich ilości i lokalizacji, a także koordynowania działań pracowników magazynowych.

Terminal mobilny w magazynie

Dzięki zastosowaniu terminali magazynowych, procesy w magazynie stają się bardziej efektywne i zoptymalizowane, co przekłada się na zwiększenie wydajności i poprawę jakości obsługi klientów. W obecnych czasach, kiedy automatyzacja staje się nieodzownym procesem, jaki powinien towarzyszyć w rozwoju firm przemysłowych, logistycznych, usługowych, wykorzystanie terminali magazynowych powinno być normą.

Jaki terminal wybrać?

Wybór terminala zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj pracy, wielkość magazynu i potrzeby aplikacji. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru terminala magazynowego:

 1. Rodzaj pracy
  Czy praca w magazynie wymaga ręcznego skanowania kodów kreskowych lub zbierania danych za pomocą klawiatury? Czy jest potrzeba skanowania w ciągłym ruchu lub w określonym miejscu pracy? Wszystkie te pytania pomogą określić rodzaj terminala magazynowego, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom pracy.
 2. Wielkość magazynu
  W zależności od wielkości magazynu może być potrzebny terminal magazynowy z większym zasięgiem lub bardziej wytrzymałą baterią. Duże magazyny mogą również wymagać większej liczby terminali, aby zapewnić sprawne działanie.
 3. Potrzeby aplikacji
  Terminal magazynowy powinien działać z oprogramowaniem, które jest używane w magazynie. Niektóre aplikacje mogą wymagać specjalnych funkcji, takich jak zdalne zarządzanie, zdalne pobieranie danych czy integracja z innymi systemami, takimi jak WMS.
 4. Ergonomia
  Dobrze zaprojektowane terminale mają ergonomiczny kształt, są łatwe do uchwycenia, mają wygodnie rozmieszczone klawisze i czytelny i odpowiednio duży wyświetlacz.
 5. Odporność na warunki pracy
  Magazyny często są miejscem, gdzie występują trudne warunki atmosferyczne i fizyczne, takie jak kurz, wilgoć, temperatury, wstrząsy czy wibracje. Terminal magazynowy powinien być odporny na te warunki i zapewnić niezawodność działania.
 6. Cena
  Wybór terminala magazynowego może również zależeć od budżetu. Na rynku są dostępne terminale magazynowe w różnych cenach, więc warto zwrócić uwagę na relację cena-jakość.

Zalety terminali magazynowych

Terminal magazynowy to urządzenie, które może przynieść wiele korzyści dla pracowników magazynowych oraz całej firmy. Oto kilka zalet terminali magazynowych:

 1. Umożliwia szybkie i łatwe zbieranie danych i skanowanie kodów kreskowych. Dzięki temu praca w magazynie staje się bardziej efektywna, a czas potrzebny na przetwarzanie danych znacznie się skraca.
 2. Eliminuje błędy, ponieważ dane są skanowane lub zatwierdzane za pomocą klawiatury.
 3. Umożliwia dokładne śledzenie zapasów, co pozwala na lepsze zarządzanie magazynem i uniknięcie nadmiernego lub niedostatecznego zapasu towarów.
 4. Może pomóc w szybszej obsłudze zamówień i wysyłce produktów, co przyczynia się do poprawy satysfakcji klienta.
 5. Umożliwia łatwe i szybkie zarządzanie magazynem, ponieważ dane są łatwo dostępne i mogą być aktualizowane w czasie rzeczywistym.
 6. Może pomóc w oszczędzaniu czasu, ponieważ wiele zadań, takich jak wprowadzanie danych, można wykonać szybciej i sprawniej.
 7. Może pomóc w poprawie bezpieczeństwa w magazynie, ponieważ pracownicy mogą z łatwością przestrzegać protokołów bezpieczeństwa.

Rodzaje terminali magazynowych

Istnieje kilka rodzajów terminali magazynowych, różniących się funkcjonalnością, wielkością i sposobem obsługi. Oto kilka przykładów:

 • Terminal ręczny to najbardziej podstawowy rodzaj terminala magazynowego. Jest to urządzenie przenośne, które umożliwia skanowanie kodów kreskowych, wprowadzanie danych i komunikację z systemem zarządzania magazynem takim jak WMS. Ten terminal ręczny jest zwykle stosowany w mniejszych magazynach i sklepach.
 • Terminal wózkowy to urządzenie montowane na wózku widłowym. Umożliwia ono łatwe skanowanie kodów kreskowych, bez potrzeby wychodzenia z pojazdu, co przyspiesza proces odbioru i wydawania towarów.
 • Terminal z ekranem dotykowym to urządzenie, które umożliwia pracownikom magazynowym łatwe wprowadzanie danych i przeglądanie informacji za pomocą ekranu dotykowego. Jest to szczególnie przydatne przy wprowadzaniu wielu danych lub przeglądaniu wielu informacji.
 • Terminal mobilny to urządzenie, które umożliwia pracownikom magazynowym przeglądanie i wprowadzanie danych z dowolnego miejsca w magazynie. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy pracownicy muszą przemieszczać się po magazynie i zbierać dane z różnych punktów.

Podsumowując, wybierając terminal weź pod uwagę:

 1. Typ terminala dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy
 2. Wielkość i wagę urządzenia
 3. Wytrzymałość na trudne warunki pracy oraz upadki
 4. Zasięg skanowania kodów kreskowych i możliwość odczytywania różnych typów kodów, w tym kodów 2D
 5. Zainstalowany system operacyjny i możliwość aktualizacji
 6. Łatwość obsługi i szybki dostęp do funkcji i informacji
 7. Łączność z innymi urządzeniami, w tym z systemem WMS
 8. Czas pracy na jednym ładowaniu
 9. Możliwość supportu serwisowego

Terminale magazynowe mogą przynieść wiele korzyści dla firm, takich jak zwiększenie efektywności, eliminację błędów, dokładne śledzenie zapasów i szybszą obsługę zamówień. Wybór terminala magazynowego zależy od indywidualnych potrzeb i warunków pracy. Przed dokonaniem wyboru warto skorzystać z doradztwa renomowanego partnera takich marek jak Zebra Technologies, Honeywell, Datalogic, Advantech, Unitech itp.

Zastanawiasz się, czy terminale sprawdzą się w Twojej firmie? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i naszego doradztwa.

 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając poniżej przycisk "Zarezerwuj" 
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut
 • Podczas rozmowy będziesz mógł skonsultować zastosowanie terminali Zebra, Honeywell, Datalogic, Advantech i innych w Twojej firmie.

 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.