EAN a GTIN - czym się różnią?

10 maja 2024
Autor: Aspekt
Czas czytania: 5 minut

Kody kreskowe ean i gtin

Rozwój globalnych standardów identyfikacji produktów znacząco wpłynął na efektywność łańcuchów dostaw i procesów handlowych na całym świecie.W centrum tych innowacji znajdują się dwa kluczowe systemy kodowania: EAN (European Article Number) i GTIN (Global Trade Item Number). Chociaż oba kody są często używane zamiennie, istnieją między nimi fundamentalne różnice, które mają znaczenie zarówno dla producentów, jak i detalistów.

Co to jest kod EAN?

Kod EAN, znany również jako Międzynarodowy Numer Artykułu, został wprowadzony w 1976 roku głównie dla rynków europejskich. Jest to numeryczna struktura składająca się z 13 cyfr, które jednoznacznie identyfikują produkt na poziomie detalicznym. EAN jest szczególnie rozpowszechniony w Europie i służy głównie do identyfikacji produktów w środowiskach o wysokiej częstotliwości skanowania (najczęściej są to punkty sprzedaży).

GTIN - co to jest?

GTIN został wprowadzony ponad 2 dekady później później - w 1999 roku. To bardziej elastyczny i wszechstronny system identyfikacji, który może obejmować produkty, usługi, a nawet przesyłki. GTIN może przyjąć różne formy: GTIN-8, GTIN-12, GTIN-13 oraz GTIN-14, zależnie od zastosowania i wielkości produktu. Jest to system globalny, umożliwiający jednoznaczne śledzenie towarów na całym świecie

Różnice między kodem EAN a GTIN

Wiedząc już, co to kod EAN i GTIN, pora omówić aspekty, które różnią te dwa rodzaje kodów - poniżej znajdziecie wyjaśnienie najważniejszych różnic.

EAN i GETIN.webp

 Liczba cyfr

Podstawowa różnica między EAN a GTIN wynika z liczby cyfr: EAN zawsze zawiera 13 cyfr, podczas gdy GTIN może być zmienny – od 8 do 14 cyfr, w zależności od konkretnego zastosowania i potrzeb identyfikacji produktu.

 Zakres stosowania

EAN jest używany głównie w Europie i skupia się na identyfikacji produktów detalicznych. GTIN ma szerszy zakres stosowania, umożliwiając identyfikację nie tylko produktów, ale i usług czy przesyłek, co czyni go bardziej uniwersalnym w globalnej gospodarce.

 Zastosowanie geograficzne

Kod EAN jest dominujący na rynkach europejskich, podczas gdy GTIN jest używany globalnie, co sprzyja międzynarodowej ekspansji firm i ich operacji transgranicznych.

 EAN i GTIN - co to oznacza w praktyce biznesowej?

Oba kody, GTIN i EAN, są niezbędne do zarządzania zapasami, skanowania cen w punktach sprzedaży i śledzenia artykułów w całym łańcuchu dostaw. Są one kompatybilne z większością międzynarodowych systemów skanowania i śledzenia, co czyni je wszechstronnymi narzędziami dla firm działających w wielu krajach. Implementacja odpowiednich systemów kodowania może wpływać na różne aspekty działalności biznesowej, od logistyki po sprzedaż i marketing.

 Uniwersalność kodów

Dzięki swojej uniwersalności GTIN ułatwia integrację z globalnymi partnerami handlowymi i platformami sprzedażowymi (choćby popularne Amazon czy eBay), które wymagają stosowania tych standardów dla wszystkich oferowanych produktów. EAN jest zaś kluczowy dla firm działających na rynkach europejskich; stosując go, przedsiębiorstwa mogą efektywnie zarządzać lokalnymi operacjami handlowymi i logistycznymi, utrzymując wysoką dokładność w zarządzaniu zapasami i obsłudze klienta.

 Praktyczne zastosowanie kodu EAN i numeru GTIN

Opisywane kody są niezbędne do zarządzania zapasami oraz procesami kasowymi w handlu detalicznym. Łatwy odczyt za pomocą skanerów kodów kreskowych pozwala na szybką identyfikację produktów, co ułatwia zarządzanie zapasami i przyspiesza procesy sprzedaży. Duże sieci detaliczne wykorzystują te kody do automatyzacji zamówień i uzupełniania zapasów, minimalizując ryzyko błędów i przestoje w dostawach.

W rozwiązaniach logistycznych GTIN umożliwia globalne śledzenie przesyłek, od momentu wysyłki aż do dostarczenia. Unikalne kody umożliwiają monitorowanie każdej przesyłki w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Kod GTIN umieszczony na opakowaniach pozwala na identyfikację zawartości bez konieczności otwierania danej przesyłki, co zwiększa bezpieczeństwo i przejrzystość procesów.

Kody te są również nieodzowne dla firm w sektorze e-commerce. Wspomniane już Amazon, eBay czy Google Shopping wymagają od sprzedawców podania kodu EAN lub GTIN dla danego produktu, co ułatwia identyfikację towarów i zapewnia ich zgodność z globalnymi standardami. Umożliwia to nie tylko łatwiejsze wyszukiwanie produktów przez klientów, ale również automatyzację wielu procesów sprzedażowych i logistycznych

Przyszłość systemów kodowania - GTIN czy EAN?

Rozwój technologii i ciągłe zmiany w globalnym handlu wymagają od firm elastyczności i adaptacji do nowych standardów. Zarówno GTIN jak i kod EAN będą kontynuować swoją rolę jako fundamenty dla nowoczesnych systemów zarządzania towarem i usługami. Przyszłe innowacje w dziedzinie kodowania produktów prawdopodobnie będą dążyć do jeszcze większej integracji i automatyzacji, co otworzy nowe możliwości dla optymalizacji i efektywności biznesowej.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.