Microsoft kończy wsparcie dla mobilnych wersji systemu Windows. Dla wielu firm oznacza to konieczność pilnej migracji do Androida. Czy można przeprowadzić ten proces gładko i z korzyścią dla firmy? Jakie rozwiązania wybrać? Tym i innym zagadnieniom poświęcona była konferencja „Rewolucja ANDROID – zmiany w mobilnych systemach operacyjnych” zorganizowana w Warszawie przez firmę Aspekt sp. z o.o.
– Nie postrzegałbym tej zmiany w kategoriach zła koniecznego, a raczej jako sposobność wdrożenia w magazynach i halach produkcyjnych nowych narzędzi w zakresie administracji, zarządzania, obsługi procesów. Takich narzędzi, które otwierają zupełnie nowe możliwości w zakresie komunikacji, interakcji z urządzeniem i usprawnienia działań – mówi o migracji do systemu Android na urządzeniach mobilnych klasy korporacyjnej Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt sp. z o.o.
Technologiczne wsparcie od Aspekt
Aspekt sp. z o.o to integrator rynku świadczący usługi technologicznego wsparcia dla firm, przede wszystkim handlowych, logistycznych i produkcyjnych. Jest liderem w dziedzinie automatycznej identyfikacji produktów i procesów. Wśród jego klientów znajdują się największe działające w Polsce firmy.
– Staramy się na bieżąco śledzić sytuację na rynku i diagnozować potencjalne problemy. Dzięki temu jesteśmy w stanie wspierać naszych klientów w coraz to nowych wyzwaniach. Dla wielu przedsiębiorstw jednym z największych jest teraz właśnie migracja do systemu Android na urządzeniach mobilnych klasy korporacyjnej – mówi Kuropieska.
Tym kwestiom poświęcona była konferencja „Rewolucja ANDROID – zmiany w mobilnych systemach operacyjnych”, którą Aspekt sp. z o.o. zorganizował niedawno w Warszawie, w partnerstwie z dobrze znanymi na globalnym rynku firmami Zebra, Soti i Apex. Prezentacje poświęcono głównie rozwiązaniom software`owym i usługom dodatkowym wspierającym migrację.
Migracja do Androida
Migrację sprowokował Microsoft już kilka lat temu obwieszczając, że zamierza porzucić mobilne wersje systemu Windows. To spory problem przed wszystkim dla użytkowników urządzeń mobilnych klasy korporacyjnej, gdzie do niedawna Windows panował niemal niepodzielnie.
Według przedstawionych podczas konferencji wyliczeń, w przypadku firmy Zebra w 2017 roku udział urządzeń mobilnych działających w oparciu o system Android w całościowej ich sprzedaży na polskim rynku wynosił mniej niż 10 proc. Tymczasem w pierwszej połowie 2019 roku urządzenia działające wyłącznie pod kontrolą Androida stanowiły już prawie 50 proc. sprzedaży w tym segmencie. Sektor field mobility (firmy kurierskie, transportowe) czy retail niemal nie generuje już zamówień urządzeń mobilnych z Windowsem, a do Androida przekonuje się też branża magazynowa.
Również sam Android zmienia się w taki sposób, żeby sprostać specyficznym potrzebom biznesu, odmiennym od tych generowanych przez sektor konsumencki. Obrasta w rozwiązania software`owe, które ułatwiają implementację nowych rozwiązań i rozszerzają ich możliwości. To m.in. szeroko omawiane podczas konferecji rozwiązania z gamy Mobility DNA Zebry (aplikacje wspierające wdrażanie, zarządzanie i bieżące funkcjonowanie urządzeń) czy platforma Mobi Control – flagowy produkt firmy Soti umożliwiający zdalne zarządzanie flotą urządzeń.
Co dalej?
Marek Kuropieska: – Przejście na Androida oznacza dla wielu firm nowe otwarcie – potwierdzają to doświadczenia naszych klientów, których wspieramy w procesie migracji. Rewolucja Android to zdecydowanie jest pokojowy przewrót.
Najczęściej zadawane pytania
Przeczytaj najczęściej zadawane pytania dotyczące migracji do OS Android -> FAQ migracji do OS Android