Ergonomia w magazynie a dobór urządzeń. O czym pamiętać?

6 maja 2024
Autor: Aspekt
Czas czytania: 7 minut

Jak zapewnić ergonomię pracy w magazynie?

Ergonomia w magazynie to niezbędny element zapewnienia bezpiecznych i efektywnych warunków pracy. Odpowiednie stosowanie zasad ergonomii nie tylko minimalizuje ryzyko urazów, ale także zwiększa komfort i produktywność pracowników. Prawidłowa ergonomia w magazynie obejmuje zarówno projektowanie przestrzeni roboczej, jak i dobór odpowiednich narzędzi pracy, które wspierają naturalne postawy ciała, redukują zmęczenie i zwiększają ogólną wydajność operacji magazynowych.

Czym jest ergonomiczny magazyn?

Ergonomiczny magazyn to miejsce, gdzie każdy element — od rozmieszczenia regałów po typ używanego sprzętu — jest zaprojektowany z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie pracowników. Kluczowymi aspektami są tutaj minimalizacja potrzeby ciągłego schylania się, sięgania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, co jest osiągane przez strategiczne planowanie układu przestrzennego i inwestycję w zaawansowane technologicznie urządzenia.

Dobór urządzeń do ergonomicznego magazynu - Jak wybrać optymalnie?

Odpowiedni dobór urządzeń magazynowych ma krytyczne znaczenie dla zachowania ergonomii w miejscu pracy. Na przykład, urządzenia ubieralne takie jak skanery ProGlove, Zebra czy Honeywell, pozwalają pracownikom na wykonywanie zadania bez użycia rąk, co zmniejsza ryzyko urazów mięśniowo-szkieletowych oraz poprawia efektywność pracy. Te lekkie i łatwe w obsłudze urządzenia są idealne do szybkiego i dokładnego skanowania towarów, co jest kluczowe w szybko rozwijających się centrach logistycznych.

ProGlove LEO - ergonomiczne urządzenia do magazynu

Zalety skanerów ubieralnych w magazynie

Skanery ubieralne znacząco przyczyniają się do zwiększenia efektywności pracy magazynowej. Dzięki ergonomicznemu projektowi, takie urządzenia jak skanery ProGlove, Zebra, i Honeywell oferują komfort użytkowania przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia pracownika. Skanery te, będąc lekkimi i prostymi w obsłudze, minimalizują konieczność wykonania zbędnych ruchów, co jest ważne w zapobieganiu przeciążeniom i urazom. Warto zwrócić uwagę na model Zebra RS2100, który jest jednym z najlżejszych na rynku, ważąc zaledwie 31 gram. Jego niewielka waga jeszcze bardziej redukuje ryzyko zmęczenia i zwiększa wygodę użytkowania, co czyni go idealnym narzędziem dla ergonomii pracowników magazynowych dążących do maksymalizacji wydajności przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

Ergonomia urządzeń magazynowych

 Inwestycja w ergonomiczne urządzenia magazynowe, takie jak skanery, komputery ubieralne i inteligentne okulary, przyczynia się nie tylko do poprawy warunków pracy, ale także zwiększa ogólną produktywność operacji. Urządzenia te są projektowane z myślą o ergonomii, co pomaga w naturalny sposób dostosować się do ruchów ciała pracownika, zmniejszając ryzyko kontuzji i zwiększając komfort pracy. Wśród nich znajdują się lekkie skanery jak Zebra RS2100, komputery ubieralne takie jak Zebra WS50 czy Honeywell CW45, a także okulary Zebra HD4000, które razem tworzą kompleksowe rozwiązania wspierające ergonomię w magazynie.

Wielofunkcyjność montażu urządzeń ubieralnych

W kontekście ergonomicznych rozwiązań magazynowych, jednym z kluczowych aspektów jest adaptacyjność urządzeń do różnorodnych warunków pracy. Urządzenia ubieralne oferują szerokie możliwości montażu, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji pracowników, co dodatkowo podnosi ich ergonomiczność.

Opcje montażu urządzeń noszonych:

 • Na grzbiecie dłoni: Pozwala na szybkie i wygodne skanowanie, zachowując jednocześnie pełną swobodę ruchów obu rąk. Idealne dla pracowników, którzy muszą łączyć skanowanie z innymi czynnościami, takimi jak pakowanie czy sortowanie.
 • Na palcach: Skanery montowane na wielu palcach lub na pojedynczym palcu umożliwiają maksymalną precyzję i są szczególnie przydatne w środowiskach, gdzie wymagane jest szybkie, punktowe skanowanie.
 • Na przedramieniu: Ta metoda jest preferowana w przypadkach, gdy pracownicy potrzebują większej swobody ruchów rąk i palców, a komputer czy skaner na przedramieniu umożliwia łatwy dostęp i stabilność.
 • Na smyczy: Smycz to opcja dla tych, którzy preferują mieć skaner zawsze pod ręką, ale niekoniecznie przymocowany do ciała. Jest to dobry wybór dla pracowników, którzy wykonują zadania wymagające częstego korzystania i odstawiania skanera.
 • Na głowie: Dla technologii takich jak okulary czy zestawy słuchawkowe, montaż na głowie oferuje unikalne korzyści i bezproblemowe korzystanie, które jest niezastąpione przy pracy wymagającej skupienia wzroku i jednoczesnego dostępu do informacji czy komunikacji.

Każda z tych metod montażu ma swoje zalety i może być wybrana w zależności od specyficznych wymagań danego stanowiska pracy oraz preferencji użytkownika. Ważne jest, aby pracownicy mieli możliwość wyboru metody, która najlepiej odpowiada ich potrzebom, co jest istotnym elementem wprowadzania  ergonomii stanowiska pracy na produkcji i w magazynie.

Zebra RS2100 dla ergonomicznego magazynu

Jak ergonomia urządzeń wpływa na warunki pracy?

Dostosowanie urządzeń magazynowych do potrzeb ergonomicznych ma bezpośredni wpływ na zdrowie i wydajność pracowników. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak ergonomiczne skanery ręczne, komputery ubieralne i inteligentne okulary, znacząco zwiększa wydajność nawet o kilka sekund na jednym skanowaniu, zmniejsza ryzyko wypadków oraz związane z nimi koszty, a także poprawia morale pracowników, którzy czują, że ich bezpieczeństwo jest priorytetem.

Przypadki zastosowania ergonomicznych rozwiązań w magazynie

Wdrożenie skanerów ubieralnych i innych rozwiązań ergonomicznych w jednym z wiodących producentów odzieży sportowej zrewolucjonizowało sposób pracy w magazynie. Skanery takie jak ProGlove oraz inne urządzenia, znacząco przyczyniły się do zwiększenia efektywności operacyjnej, zmniejszenia czasu przeznaczonego na logistykę i poprawy ergonomii pracy. Inwestycja ta zaowocowała znacznym wzrostem wydajności i poprawą warunków pracy. Analizy przeprowadzone przed i po wdrożeniu pokazały, że ergonomia miejsca pracy uległa znacznej poprawie, co przełożyło się na niższy wskaźnik wypadków i zwiększoną satysfakcję pracowników. Demonstruje to, jak kompleksowe podejście do ergonomii może przynosić korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji.

Honeywell CW45 Mobile Computer idealny do ergonomii stanowiska pracy

Dlaczego warto inwestować w ergonomię magazynu?

Inwestowanie w ergonomię magazynu to inwestycja w przyszłość firmy. Poprzez zapewnienie bezpiecznych i komfortowych warunków pracy, organizacje nie tylko chronią swoich pracowników, ale również zwiększają efektywność i produktywność operacyjną. Stawianie na ergonomiczne rozwiązania jest krokiem w stronę bardziej zrównoważonego i wydajnego środowiska pracy.

Zainwestuj w ergonomię pracy magazynu

Zapewnienie ergonomicznych warunków pracy to nie tylko inwestycja w zdrowie i dobrostan pracowników, ale także strategiczne podejście, które może znacznie zwiększyć produktywność i zmniejszyć koszty operacyjne.

Dlaczego warto działać teraz?

 • Zmniejszenie liczby wypadków: Ergonomiczne rozwiązania zmniejszają ryzyko urazów w miejscu pracy, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą liczbę dni chorobowych i związanych z tym kosztów.
 • Zwiększenie satysfakcji pracowników: Pracownicy doceniają, gdy firma dba o ich komfort i bezpieczeństwo. Wyższa satysfakcja prowadzi do większego zaangażowania i lojalności.
 • Poprawa wydajności pracy: Ergonomicznie zaprojektowane przestrzenie i narzędzia umożliwiają pracownikom szybsze i skuteczniejsze wykonywanie zadań.

Co możesz zrobić?

 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami: Nasi eksperci od ergonomii są gotowi pomóc Ci ocenić obecny stan Twojego magazynu i zaproponować konkretne zmiany, które mogą przynieść realne korzyści.
 • Zaplanuj konsultację: Umów się na bezpłatną konsultację, podczas której omówimy, jak nasze rozwiązania mogą zostać dostosowane do specyfiki Twojej działalności.
 • Skorzystaj z naszych zasobów: Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji na temat ergonomii w magazynie oraz przeczytaj case studies innych firm, które skorzystały z naszych usług.

Zarezerwuj bezpłatną konsultację z ekspertem

 

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.