Program do obsługi magazynu: Przewodnik po oprogramowaniu magazynowym

1 grudnia 2023
Autor: Aspekt
Czas czytania: 9 minut

Program do obsługi magazynu banner.webp

W dzisiejszych czasach, zarządzanie magazynem jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy zajmującej się dystrybucją towarów.

Program do zarządzania magazynem to narzędzie, które pozwala na efektywne zarządzanie procesami magazynowymi, kontrolowanie stanów magazynowych oraz optymalizację pracy zespołu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej oprogramowaniu magazynowemu, jego funkcjom, rodzajom oraz praktycznym zastosowaniom.

Czym jest profesjonalny program magazynowy?

Oprogramowanie magazynowe to narzędzie wspomagające zarządzanie towarami, produktami które ułatwia monitorowanie i kontrolę stanów magazynowych, a także optymalizuje obsługę zamówień klientów i zarządzanie produktami. Umożliwia efektywną inwentaryzację, zapewnia obsługę dokumentów oraz wspiera pracę zespołu. Dzięki programowi do magazynowania można efektywnie zarządzać magazynem, co przekłada się na lepszą organizację pracy i oszczędność czasu.

Program do magazynowania- definicja i podstawowe funkcje

Program do magazynowania to narzędzie informatyczne, które wspiera zarządzanie magazynem oraz procesami związanymi z przechowywaniem, przyjmowaniem, wydawaniem i inwentaryzacją towarów. Oprogramowanie magazynowe pozwala na automatyzację wielu czynności, takich jak generowanie dokumentów magazynowych, kontrolowanie stanów magazynowych czy monitorowanie przepływu towarów.

Podstawowe funkcje programu magazynowego obejmują:

 • Rejestrację towarów i ich parametrów,
 • Tworzenie dokumentów magazynowych (np. przyjęcia, wydania, przesunięcia),
 • Kontrolowanie stanów magazynowych,
 • Generowanie raportów i analiz,
 • Współpracę z innymi systemami, np. księgowymi, sprzedażowymi, kurierskimi.

Różnice między programem do magazynowania towarów a systemem zarządzania magazynem

Program gospodarki magazynowej (moduł magazynowy stanowiący część systemów ERP) oraz system zarządzania magazynem (system WMS - Warehouse Management System) to dwa pojęcia, które często są używane zamiennie, jednak mają pewne różnice. Program gospodarki magazynowej skupia się głównie na zarządzaniu stanami magazynowymi oraz dokumentacją, natomiast system zarządzania magazynem oferuje szerszy zakres funkcji, takich jak optymalizacja procesów magazynowych, zarządzanie przestrzenią magazynową czy integracja z innymi systemami, np. transportowymi czy produkcyjnymi.

Podobieństwa między modułem/programem do magazynowania towarów a systemem zarządzania magazynem obejmują:

 • Rejestrację towarów i ich parametrów,
 • Tworzenie dokumentów magazynowych,
 • Kontrolowanie stanów magazynowych,
 • Generowanie raportów i analiz.

Różnice między programem do magazynowania towarów a systemem zarządzania magazynem WMS obejmują:

 • Zakres funkcji - WMS oferuje szerszy zakres funkcji, takich jak optymalizacja procesów magazynowych czy zarządzanie przestrzenią magazynową,
 • Integracja z innymi systemami - WMS często integruje się z innymi systemami, np. transportowymi czy produkcyjnymi, co pozwala na lepszą koordynację pracy,
 • Skalowalność - WMS jest zazwyczaj bardziej skalowalny, co pozwala na dostosowanie go do potrzeb rosnącej firmy.

Zapytaj o system WMS Rewista naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Jak wybrać odpowiedni program do zarządzania magazynem?

Wybór odpowiedniego programu do magazynowania jest kluczowy dla efektywnego zarządzania gospodarką magazynową. W tym poradniku omówimy kluczowe cechy dobrego programu magazynowego oraz przedstawimy oferowany przez nas program magazynowy WMS Rewista.

Dobry program magazynowy - cechy:

Przy wyborze systemu WMS lub modułu magazynowego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które wpłyną na efektywne zarządzanie gospodarką magazynową:

 • System powinien być łatwy w obsłudze, nawet dla osób nieposiadających dużego doświadczenia w pracy z tego typu oprogramowaniem,
 • System powinien umożliwiać automatyzację wielu czynności, takich jak generowanie dokumentów magazynowych czy kontrolowanie i zarządzanie stanami magazynowymi, a także zarządzanie przestrzenią w magazynie czy planowanie zadań,
 • System powinien integrować się z całą automatyką magazynową i sprzętem auto id: mobilnymi skanerami, tabletami, mobilnymi komputerami, drukarkami itd.,
 • System powinien współpracować z innymi systemami, takimi jak księgowe, sprzedażowe, kurierskie co pozwoli na lepszą koordynację pracy,
 • System powinien być skalowalny, co pozwoli na dostosowanie go do potrzeb rosnącej firmy. Modułowy program może rozwijać się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa,
 • Producent programu powinien oferować wsparcie techniczne, które pomoże w razie problemów z oprogramowaniem.
 • Mobilna część systemu powinna zostać zbudowana na bazie systemu operacyjnego Android, co gwarantuje, że aplikacja jest natywna i zapewnia użytkownikom wyjątkowo intuicyjny interfejs. Dzięki temu praca z systemem jest prosta i przyjemna, co przekłada się na wydajność operacji magazynowych.

Wdrożenie systemu magazynowego w praktyce

Wdrożenie programu magazynowego, takiego jak system WMS Rewista, może przynieść wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, takich jak usprawnienie procesów magazynowych, lepsza kontrola nad stanami magazynowymi czy generowanie dokumentów magazynowych. W tym rozdziale omówimy proces wdrożenia programu magazynowego oraz przedstawimy funkcje, które oferuje program magazynowy.

Kroki do wdrożenia programu magazynowego

Wdrożenie systemu magazynowego można podzielić na kilka etapów, które obejmują:

 1. Analizę potrzeb przedsiębiorstwa – określenie, jakie funkcje programu magazynowego są niezbędne dla efektywnego zarządzania magazynem,
 2. Instalację oprogramowania – pobranie i zainstalowanie programu magazynowego na komputerach pracowników,
 3. Wprowadzenie danych magazynowych – wprowadzenie informacji o produktach, stanach magazynowych, dostawcach, odbiorcach itp.,
 4. Szkolenie pracowników – przeprowadzenie szkoleń z obsługi programu magazynowego dla pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie magazynem,
 5. Integracja z innymi systemami – np. z systemem sprzedaży czy księgowości, systemem kurierskim,
 6. Monitorowanie i optymalizacja – regularne sprawdzanie efektywności pracy z programem magazynowym oraz wprowadzanie ewentualnych zmian i ulepszeń.

W trakcie wdrożenia programu magazynowego, warto zwrócić uwagę na takie funkcje, jak generowanie dokumentów magazynowych oraz raport stanów magazynowych. Program magazynowy pozwala na automatyczne tworzenie dokumentów, takich jak przyjęcia, wydania, przesunięcia czy inwentaryzacje, co znacznie usprawnia pracę w magazynie. Ponadto, dzięki możliwości generowania raportów stanów magazynowych, pracownicy mają łatwy dostęp do aktualnych informacji o ilościach produktów na stanie, co pozwala na lepsze planowanie zamówień i dostaw.

Podsumowując, wdrożenie programu magazynowego, takiego jak program magazynowy WMS Rewista, może przyczynić się do znacznego usprawnienia procesów magazynowych oraz zwiększenia efektywności pracy. Kluczowe funkcje, takie jak generowanie dokumentów magazynowych czy raportowanie stanów magazynowych, pozwalają na lepszą kontrolę nad magazynem i jego zasobami.

Zapytaj o system WMS Rewista naszych specjalistów!

ZADAJ NAM PYTANIE

Zaawansowane funkcje programów do obsługi magazynu

Współczesne programy obsługi magazynu oferują szereg zaawansowanych funkcji, które pozwalają na jeszcze lepsze zarządzanie procesami magazynowymi. W tym rozdziale omówimy trzy kluczowe funkcje, takie jak integracja z systemem zarządzania sprzedażą, automatyczna kompletacja produktów oraz zarządzanie danymi i monitorowanie zadań w nowoczesnym systemie magazynowym.

Integracja programu magazynowego z systemem zarządzania sprzedażą

Integracja ze sprzedażą to jedna z kluczowych funkcji zaawansowanego systemu do obsługi magazynu. Dzięki niej możliwe jest połączenie programu magazynowego z systemem zarządzania sprzedażą, co pozwala na automatyczne przekazywanie informacji o stanie magazynowym, zamówieniach czy dostawach między oboma systemami. Korzyści płynące z takiej integracji to przede wszystkim oszczędność czasu, eliminacja błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych oraz lepsza koordynacja procesów magazynowych i sprzedażowych.

Automatyczna kompletacja produktów za pomocą narzędzi magazynowych

Kompletacja automatyczna to kolejna zaawansowana funkcja, która pozwala na usprawnienie procesów magazynowych. Dzięki niej, kompletacja produktów odbywa się za pomocą specjalistycznych narzędzi magazynowych, takich jak wózki widłowe czy roboty magazynowe, które automatycznie zbierają zamówione produkty i przygotowują je do wysyłki. Automatyzacja tego procesu przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, zmniejszenia liczby błędów oraz skrócenia czasu realizacji zamówień.

Zarządzanie danymi i monitorowanie zadań w nowoczesnym systemie magazynowym

Nowoczesne programy obsługi magazynu umożliwiają również efektywne zarządzanie danymi oraz monitorowanie zadań realizowanych w magazynie. Dzięki temu, pracownicy mają dostęp do aktualnych informacji na temat stanów magazynowych, zamówień czy dostaw, co pozwala na lepsze planowanie pracy i podejmowanie szybkich decyzji. Ponadto, systemy magazynowe oferują narzędzia do monitorowania wydajności pracy, takie jak raporty czy statystyki, które pozwalają na identyfikację obszarów wymagających optymalizacji oraz wprowadzenie niezbędnych zmian.

Podsumowując, zaawansowane funkcje programów do obsługi magazynu, takie jak integracja ze sprzedażą czy kurierami, automatyczna kompletacja produktów czy zarządzanie danymi i monitorowanie zadań, przyczyniają się do usprawnienia procesów magazynowych oraz zwiększenia efektywności pracy. Wykorzystanie tych funkcji pozwala na lepsze zarządzanie magazynem i jego zasobami, co przekłada się na korzyści dla całego przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Podsumowując, programy do obsługi magazynu są niezbędnym narzędziem dla przedsiębiorstw, dla których kluczowe jest efektywne zarządzanie magazynem i usprawnienie procesów. Wybór odpowiedniego programu magazynowego oraz wykorzystanie jego zaawansowanych funkcji może przyczynić się do zwiększenia efektywności pracy, zmniejszenia liczby błędów oraz skrócenia czasu realizacji zamówień, co przekłada się na korzyści dla całego przedsiębiorstwa.

Jeśli masz pytania dotyczące systemu do zarządzania magazynem, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
 • Wybierz dogodną dla siebie datę konsultacji, klikając w poniższy przycisk
 • Nasi eksperci oddzwonią do Ciebie w wybranym terminie
 • Bezpłatna konsultacja potrwa 15 minut

Powiązane tematy:

WMS-Rewista.webp
System zarządzania magazynem (WMS) to nieodłączny element nowoczesnej logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Dzięki zaawansowanym funkcjom i możliwościom, systemy WMS znacząco ułatwiają codzienną pracę w magazynach różnej wielkości i specjalizacji.
WMS_czy_ERP.png
System WMS jest niezależnym systemem magazynowym, który skupia się na zarządzaniu wszystkimi aspektami logistycznymi. System ERP to system do planowania zasobów przedsiębiorstwa, który łączy informacje i dane dotyczące produkcji, finansów, handlu detalicznego i innych funkcji firmy.
WMS-czy-TMS.webp
Logistyka jest nieodłącznym elementem każdego biznesu. Główne wyzwanie polega na zapewnieniu skutecznego i efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw - od zamówienia produktu do dostawy do klienta. W tej roli pojawiają się dwa kluczowe narzędzia: System Zarządzania Magazynem (WMS) i System Zarządzania…
System-WMS.webp
Zarządzanie magazynem to kluczowy aspekt działalności każdego przedsiębiorstwa, który jeśli jest niewłaściwie realizowany, może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Często zadawane pytania (FAQ) - oprogramowanie magazynowe

Czym jest oprogramowanie magazynowe?

Oprogramowanie magazynowe to systemy informatyczne takie jak np. WMS Rewista, wspomagające zarządzanie i kontrolę procesów magazynowych.

Jakie są główne funkcje oprogramowania magazynowego?

Do funkcji należą m.in. zarządzanie zapasami, kontrola przepływu towarów, automatyzacja zamówień i procesów wysyłkowych.

Czy oprogramowanie magazynowe integruje się z innymi systemami?

Tak, powinna integrować się z innymi systemami ERP, księgowymi czy e-commerce.

Jakie korzyści przynosi korzystanie z oprogramowania magazynowego?

Poprawia efektywność, redukuje błędy, zwiększa przejrzystość procesów magazynowych.

Czy oprogramowanie magazynowe jest dostosowane do różnych rodzajów magazynów?

Tak, dostępne są rozwiązania dopasowane do różnorodnych potrzeb i rodzajów magazynów.

Jakie rodzaje oprogramowania magazynowego istnieją?

Istnieją różne typy, od prostych systemów i modułów magazynowych do kompleksowych rozwiązań dla dużych operacji.

Czy oprogramowanie magazynowe jest trudne w obsłudze?

Zależy od systemu, ale wiele z nich, np. WMS Rewista, jest zaprojektowanych z myślą o łatwości użytkowania.

Czy mogę dostosować oprogramowanie do specyficznych potrzeb mojego magazynu?

Tak, wiele systemów jak np. WMS Rewista oferuje możliwości konfiguracji i dostosowania.

Jakie są wymagania sprzętowe dla oprogramowania magazynowego?

Wymagania zależą od konkretnego produktu, ale często wymagany jest standardowy sprzęt komputerowy oraz mobilne urządzenia magazynowe takie jak skanery kodów kreskowych, komputery mobilne, tablety itp.

‹ Wróć do listy aktualności

Zebra
Honeywell
Adventech Dlog
Soti
Extreme
ProGlove
Nice label
Datalogic
Printronix Auto ID
51T Charging
Gamber Johnson
RAM Mounts.png

Adres korespondencyjny:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Męczenników Oświęcimia 40, 41-922 Radzionków

tel. 32 388 08 80
zapytania@aspekt.net.pl

Adres rejestrowy:
ASPEKT Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice

NIP: 6262687188
REGON: 276 465 720
KRS: 0000122442

Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał Zakładowy: 272 500,00 PLN

Formularz kontaktowy

Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Wyślij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.